KEK TARİFLERİ

Kakaolu Portakallı Kek Tarifi

Kakao ve portakal birbirine yakışan nefis ikili... Misler gibi kokusu, müthiş lezzeti ve yumuşacık puf puf kıvamıyla 1 dilim size asla yetmeyecek!

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 6 kişi bu tarifi tamamladı
Kakaolu Portakallı Kek

Tarife Başlamadan Önce

Kakao ağacının yaz-kış dallarından yaprakları hiç eksik olmaz. Bu yapraklar büyük, geniş, cilalı, koyu yeşildir, alt kısımları ise kırmızıdır. Ağaçların boyu 8-10 metre arasında değişmektedir. Ağacın meyveleri kalın dallarından salkımlar halinde sarkar. Küçük bir salatalık boyunda olan bu meyveler önce yeşil, olgunlaşmaya başlayınca kırmızıya çalan sarı bir renge bürünürler. Kakao meyveleri 10-15 milimetre kalınlığında sert kabuğ, pembe, yumuşak içi ve sayıları 30-50 arasında değişen, 5-6 sıra halinde beyaz ya da eflatun renkli taneler vardır. Badem biçimindeki bu taneler “kakao” dediğimiz içeceğin ve çikolatanın ham maddelerini oluşturur. meydana getirir. Tanelerden ayrıca, şekerlerin ve ilaçların yapımında kullanılan kakao yağı çıkarılır.

Çok kalorili ama bir o kadar da faydalı bir besin olan kakaonun bileşiminde % 40 karbonhidrat, % 22 yağ, %18 protein vardır. Tıpkı kahvede olduğu gibi içinde kafein maddesi barındırır. Bu nedenle beyin ve sinir üzerine uyarıcı bir etkisi vardır. Ayrıca kakaoda “teoloromin” denilen bir madde vardır, bu madde idrar söktürür ve vücuttan zehirli toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca iltihaplanmaları yok eder.

Kakao ağacı, dünya üzerinde en çok Amerika kıtasının tropikal bölgelerinde, Batı Afrika’da Gana, Nijerya ve Güney Amerika’da Brezilya, Ekvador, Venezuela, Antiller ve Meksika’da Kakao ağacı yetiştirilmektedir. Kakao ağacı sıcak iklimlerde yetişir. Badem biçimi taneleri vardır ve bu tanelerden çikolata yapılan bir un çıkartılır. Tropikal ülkelerin başlıca gelir kaynaklarından biridir.

Bugün sizler için nefis Kakaolu Portakallı Kek tarifimizi hazırladık. Ama siz ille de sadece Portakallı Kek derseniz, o tarifimiz de ayrı nefis. Şimdiden ellerinize sağlık...

Kakaolu Portakallı Kek Malzemeleri

Kakaolu Portakallı Kek Yapılışı

Kakaolu Portakallı Kek Nasıl Yapılır?

Bir kapta 3 tane yumurtayı 1.5 su bardağı toz şekerle çırpıyoruz. Üzerine 1 su bardağı sıvı yağ, yarım su bardağı süt ekleyip 2 portakalın kabuklarını rendeliyoruz. Ayrıca 1 portakalın suyunu da içine sıkıyoruz. Üzerine 1 paket kabartma tozu, 1 paket vanilya, 3 tatlı kaşığı kakao ve aldığı kadar un ekleyip hepsini çırparak kek kalıbına döküyoruz. 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Afiyet olsun...