Kaşarlı Omlet

Kaşarlı Omlet Tarifi

Güzel bir hafta sonu sofrasının kaçınılmaz tarifi. Kaşarlı omlet!

5.0

KAÇ KİŞİLİK
2 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
20 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip gıda Yumurtadır. Sağlıklı beslenmek için gerekli olan A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamin ve minerali büyük oranda içeriğinde barındırır. Protein bakımından da oldukça zengin bir gıda olan yumurta, özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır. Kolin içeren yumurta, beynin gelişiminde önemli rol üstlenmektedir. Yumurta proteini, vücuda dışardan alınması gereken elzem olan amino asitleri hem dengeli hem de yeterli miktarlarda içerir. 

Günümüzde bilinen altı tür yumurta vardır. Bu protein zengini gıdayı daha yakından tanımaya ne dersiniz? Buyurun;

Klavuz Yumurta: 42 - 48 gr ağırlığındaki yumurtalardır. 
Piliç Yumurta: 48 - 53 gr ağırlığındaki yumurtalara denir.
Yarka Yumurta: 53 - 58 gr ağırlığındaki yumurtalara Yarka yumurta denir. Klavuz, piliç ve yarka yumurtaları 24. hafta evresine kadar olan tavuklardan üremektedir.
Yeni Ana Yumurta: 58 - 62 gr ağırlığındaki yumurtalardır.
Eski Ana Yumurta: 62 - 67 gr ağırlığındaki yumurtalara denmektedir. Yeni ana ve eski ana yumurtaları 24. hafta ve 34. hafta arası evrede tavuklardan üremektedir.
Duble Yumurta: 67 gr ve üstü ağırlığındaki yumurtalardır. Duble yumurta 34.hafta ve daha ileri evresinde olan tavuklardan ürer.

Belirtmekte fayda var, yumurta çok çabuk bozulan gıdaların başında gelir. Kendi karton ambalajında ve buzdolabında muhafaza edilmelidir. Yumurta, oda sıcaklığında 7 gün, buzdolabında ise 1 ay kadar muhafaza edilebilir.

Biz bugün sizler için Kaşarlı Omlet tarifimizi hazırladık. Fakat sebzeli lezzetlerden olan Kabaklı Omlet tarifimizi en kısa sürede deneyimlemenizi öneririz. Şimdiden ellerinize sağlık…
 


Kaşarlı Omlet Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 tane yumurta
  • 1 çay kaşığı tereyağı
  • 1 su bardağı süt
  • 3 yemek kaşığı un
  • 100 gram kaşar rendesi
  • 1 çay kaşığı tuz

Servis için

  • Kiraz domates

Kaşarlı Omlet Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir kapta 1 yumurtayı çırpıyoruz. Üzerine 1 su bardağı süt, 3 yemek kaşığı un, 100 gram kaşar rendesi, 1 çay kaşığı tuz ekliyoruz ve tekrar çırpıyoruz. Krep tavasını 1 çay kaşığı tereyağı ile bir parça havlu kağıt yardımıyla yağlıyoruz. Malzemeden 1 kepçe alarak tavaya döküyoruz ve çabuk şekilde her yerine yayıyoruz. Alt üst ederek pişiyoruz ve kiraz domates ile servis yapıyoruz. Afiyet olsun…

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2440 üye,
  • 1692 tarif,
  • 864 makale
Şimdi ücretsiz katıl