KAHVALTILIK TARİFLER

Kaşarlı Omlet Tarifi

Güzel bir hafta sonu sofrasının kaçınılmaz tarifi. Kaşarlı omlet!

  • 2 kişilik
  • ios-clock-outline 20 dk
  • 14 kişi bu tarifi tamamladı
Kaşarlı Omlet
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip gıda Yumurtadır. Sağlıklı beslenmek için gerekli olan A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamin ve minerali büyük oranda içeriğinde barındırır. Protein bakımından da oldukça zengin bir gıda olan yumurta, özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır. Kolin içeren yumurta, beynin gelişiminde önemli rol üstlenmektedir. Yumurta proteini, vücuda dışardan alınması gereken elzem olan amino asitleri hem dengeli hem de yeterli miktarlarda içerir. 

Günümüzde bilinen altı tür yumurta vardır. Bu protein zengini gıdayı daha yakından tanımaya ne dersiniz? Buyurun;

Klavuz Yumurta: 42 - 48 gr ağırlığındaki yumurtalardır. 
Piliç Yumurta: 48 - 53 gr ağırlığındaki yumurtalara denir.
Yarka Yumurta: 53 - 58 gr ağırlığındaki yumurtalara Yarka yumurta denir. Klavuz, piliç ve yarka yumurtaları 24. hafta evresine kadar olan tavuklardan üremektedir.
Yeni Ana Yumurta: 58 - 62 gr ağırlığındaki yumurtalardır.
Eski Ana Yumurta: 62 - 67 gr ağırlığındaki yumurtalara denmektedir. Yeni ana ve eski ana yumurtaları 24. hafta ve 34. hafta arası evrede tavuklardan üremektedir.
Duble Yumurta: 67 gr ve üstü ağırlığındaki yumurtalardır. Duble yumurta 34.hafta ve daha ileri evresinde olan tavuklardan ürer.

Belirtmekte fayda var, yumurta çok çabuk bozulan gıdaların başında gelir. Kendi karton ambalajında ve buzdolabında muhafaza edilmelidir. Yumurta, oda sıcaklığında 7 gün, buzdolabında ise 1 ay kadar muhafaza edilebilir.

Biz bugün sizler için Kaşarlı Omlet tarifimizi hazırladık. Fakat sebzeli lezzetlerden olan Kabaklı Omlet tarifimizi en kısa sürede deneyimlemenizi öneririz. Şimdiden ellerinize sağlık…
 

Kaşarlı Omlet Malzemeleri

Kaşarlı Omlet Yapılışı

Kaşarlı Omlet Nasıl Yapılır?

Bir kapta 1 yumurtayı çırpıyoruz. Üzerine 1 su bardağı süt, 3 yemek kaşığı un, 100 gram kaşar rendesi, 1 çay kaşığı tuz ekliyoruz ve tekrar çırpıyoruz. Krep tavasını 1 çay kaşığı tereyağı ile bir parça havlu kağıt yardımıyla yağlıyoruz. Malzemeden 1 kepçe alarak tavaya döküyoruz ve çabuk şekilde her yerine yayıyoruz. Alt üst ederek pişiyoruz ve kiraz domates ile servis yapıyoruz. Afiyet olsun…