BÖREK TARİFLERİ

Kat börek Tarifi

Fark yaratmak isteyenler için anne eli değmiş gibi farklı bir kat börek tarifi veriyoruz. Bu tarifi yaptıktan sonra tepsi böreğinden vazgeçebilirsiniz. İddialıyız!

  • ios-clock-outline 1 saat
  • 229 kişi bu tarifi tamamladı
Kat börek
yourm yap
4.5
16 yorum

Tarife Başlamadan Önce

Beş çaylarının vazgeçilmezi, kadın günlerinin olmazsa olmazı börek, böreğimiz. Açılmış hamurun veya yufkanın arasına istenilen malzemeleri koyarak ve değişik şekillerde pişirilebilen muhteşem hamurişi.

Biz Türkler bu kadar seviyoruz peki ya başkaları yok mu sanıyorsunuz? Türkiye’nin dışında olup, hala sevilerek yenilen böreğe Bulgarlar byurek, İsraililer burekas, Arnavutlar byrek, Sırplar burek, bir kısım Ermenilerin byorek ya da börek ve diğer bir kesiminin blit dedikleri bu hamurişi yemeğin Kuzey Afrika’da brik şekliyle telaffuz edildiği bilinmektedir.

Hem hızlı, hem pratik, hem de ismimiz gibi tarifi kolay kat kat böreğimizi yapmaya ne dersiniz? Şimdiden ellerinize sağlık. 


Kat börek Malzemeleri

Püf noktası

Pişirmeden 1 gün önce hazırlayıp tepsi ile buzdolabına koyarsanız, malzeme dinlendiği için ertesi gün daha puf bir lezzet elde edersiniz.

Pişirme önerisi

Her katına sos dökerek üst üste koyduğumuz için kalın olmuyor, aksine puf puf oluyor tavsiye ederiz.

Kat börek Yapılışı

Kat börek Nasıl Yapılır?

Bir kapta 2 tane yumurta ve 1.5 su bardağı yoğurdu çırpıyoruz. Üzerine yarım su bardağı sıvı yağ ve 2 su bardağı su ekleyip hepsini karıştırıyoruz.

Tezgaha bir yufkayı koyup üstüne hazırladığımız sostan döküyoruz sonra tekrar yufka koyuyoruz ve tekrar sos döküyoruz. Son 5.yufkayı da koyup yine sos döktükten sonra tamamını üçgen şekilde kesiyoruz. Tek tek üçgenlerin ortasına peynirli malzemeden koyarak kenarlarını kıvırıp rulo şeklinde sarıyoruz ve yağlı kağıtlı tepsiye börekleri dizip üzerlerine 1 tane yumurta sarısı sürüp fırına veriyoruz.

Afiyet olsun :)