Kereviz Çorbası

Kereviz Çorbası Tarifi

Kereviz en güzel zeytinyağlı olur diyenlere cevap niteliğinde kereviz çorbası... Bu çorbayı içtikten sonra kerevizi sürekli bu şekilde pişirmek isteyebilirsiniz...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Maydanozgiller familyasına mensup bir bitki Kereviz. Ülkemizin hemen her bölgesinde yetiştirilmektedir. Gerek yaprakları gerekse de kökleri yiyecek olarak tüketilebilir. Tohumları şifa amacıyla kullanılır. Bu tohumlardan eter yağı, çay ve doğal ilaçlar yapılmaktadır. Bitkinin boyu 2 metreye kadar erişebilmektedir. Çiçekleri beyaz ve krem arası bir renge sahiptir. 

Kereviz bitkisinin anavatanı olarak Doğu Akdeniz ülkeleri denilmektedir. Hasat zamanı, Mayıs ayından Ekim ayına kadar geçen süreç içerisinde yapılmaktadır. Ekimde yapılan kereviz hasadının ardından, elde edilen ürün yemek yapımında kullanılmaktadır. Tohumlar ise Ekimden Kasıma kadar toplanmaktadır.

Kereviz yalnızca yemek ve salata olarak tüketilmiyor, bu bitkiden şifa amaçlı da yararlanılmaktadır. Kereviz içeriğinde barındırdığı güçlü mineral tuzlar ve de vitaminler sayesinde şifa dağıtmaktadır. En önemli özelliklerinden biri şüphesiz bu bitkinin idrar söktürücü özelliğidir. Uyarıcı özelliğe sahip olan Kereviz, dikkat eksikliği olan kişiler için birebirdir. Kereviz kanı temizler. Bazen kanımıza yabancı maddeler karışabilmektedir. Kereviz bitkisi kanda bulunan ve sağlığımızı tehdit eden bu yabancı maddelerin kandan temizlenmesine destek olur. Ayrıca kan akışını düzenler. İştah açıcı özelliği sayesinde iştahsız kimseler için yine şifadır. Sindirim problemlerinden hazımsızlık ve gaz şikayeti ile başa çıkar. Kereviz sindirimi kolaylaştırır. Uzmanlar kerevizin yaprakları ve sapının mide duvarını güçlendiren maddeler içerdiğini söylemektedir. Ayrıca kış aylarında tüketilmesi tavsiye edilen kerevizde bol miktarda sıvı bulunuyor.

Bugün sizler için bu şifalı bitkiden yararlanalım istedik ve Kereviz Çorbası tarifimizi hazırladık. Bir ara muhakkak Kerevizli Bal Kabağı Çorbası tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...


Kereviz Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 tane kereviz
  • 1 tane havuç
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • 1 tane yumurta
  • Yarım limon

Kereviz Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir çorba tenceresine taşmayacak kadar su doldurup 1 yemek kaşığı sıvı yağ ekliyoruz. Kaynayınca 2 tane küp doğradığımız kereviz ve 1 tane ince doğranmış havuç atıyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz ilave ediyoruz. Havuçlar pişince 1 kasede 1 tane yumurta ve yarım limon suyunu çırpıyoruz. Çorbanın suyundan kaseye alarak ılıştırıyoruz. Sonra çorbaya karıştırıyoruz ve sürekli karıştırıyoruz. Kaynadıktan sonra 5 dakika daha pişirip ocaktan alıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
19 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl