TATLI TARİFLERİ

Kirazlı Ayva Tatlısı Tarifi

Ayva tatlısına yeni bir form getirdik. Bu şekilde hem daha tatlı bir görünüş elde ettik hem de daha lezzetli bir tat yakaladık. Kirazlı ayva tatlısını mutlaka deneyin!

  • 6 kişilik
  • ios-clock-outline 30 dk
  • 5 kişi bu tarifi tamamladı
Kirazlı Ayva Tatlısı
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Shakespeare’n ayva için “mide yorganı” ifadesini kullandığı bilinmektedir. Mitolojide “aşk, evlilik ve doğurganlık meyvesi” olarak söz edilmektedir. Ayvanın Anadolu üzerinden Dünyaya yayıldığı düşünülür. Anayurdu olarak Avrasya geçer. Eski zamanlarda zenginlik göstergesi olarak kral ve aristokrat masalarını süsleyen lüks meyvedir ayva. Ortaçağ’da çok değer görmüştür.

Ayva, A-B-C vitaminleri ile lif, potasyum, bakır, selenyum, çinko, fosfor, kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineraller açısından oldukça zengin bir meyvedir. Sindirim sisteminin dostu olduğu ve kilo vermeye yardımcı olduğu bilinir. Kolesterolü düşürerek, bağışıklığı güçlendirir. Vücutta bulunan iltihapları azaltır, cilt sağlığını korur ve kan basıncını düşürür. Ayva suyu ile gargara yapıldığında boğaz ağrısı ve şişliğine fayda sağlar. Bunun yanı sıra ayva suyu aşırı adet kanamalarını önler. 

Bugün sizler için mutfağa girdik ve Kirazlı Ayva Tatlısı tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Çilekli Milföy Tatlısı tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Kirazlı Ayva Tatlısı Malzemeleri

Püf noktası

Biz bu tarifi ayvaların bitmesine yakın, kirazlar daha yeni çıkarken taze taze yaptık. Ancak siz dilerseniz kışın taze ayva varken, dondurulmuş kiraz kullanarak yapabilirsiniz. Ya da dilerseniz kış meyvelerinden de kullanabilirsiniz.

Kirazlı Ayva Tatlısı Yapılışı

Kirazlı Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır?

3 tane ayvayı yıkayıp kabuklarını soyuyoruz ve ortadan ikiye bölüyoruz. Böldüğümüz ayvaların ortasındaki çekirdekleri çıkarıp oyuyoruz. Bir tencerenin altına ayva kabuklarını diziyoruz. Çıkardığımız çekirdeklerden kabukların üzerine biraz ekliyoruz. Üzerine ayvaları koyuyoruz ve oyuk kısımlarına kiraz koyuyoruz. (Büyük ayvalara 3 tane, küçük ayvalara 1 tane kiraz koyabilirsiniz) Üzerlerine birer yemek kaşığı toz şeker ekliyoruz. Tencerenin içerisine 2 yemek kaşığı toz şeker ve 4-5 tane kiraz ilave ediyoruz. Ayvaların hizasında su ekleyip, yumuşayana kadar pişiriyoruz. Pişirirken ara ara tenceredeki sudan kaşık yardımıyla ayvaların üzerlerine döküyoruz. Pişirdiğimiz ayvaları cam bir fırın kabına diziyoruz ve tencerenin tüm suyunu (sadece suyunu) içine döküyoruz. 200 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz. Ayva tatlımızı fırından çıkarıp soğuduktan sonra servis ediyoruz. Afiyet olsun…