Kışlık Dolmalık Biber

Kışlık Dolmalık Biber Tarifi

Kışlık hazırlıklar içinde ilk olarak domates hazırlarız. Aklımıza belki de en son dolmalık biber hazırlamak gelir. Ancak bu sene unutmayın, buzluğunuzda yer açın!

5.0

KAÇ KİŞİLİK
3 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
10 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Patlıcangiller familyasına üye, çok çeşitli sebzelerdendir Biber. Ana vatanı Güney Amerika’dır ve Amerika’da tarımı yapılan en eski sebzedir. Biber sebzesinin Amerika kıtasının keşfinden sonra tüm dünyaya yayıldığı bilinir. Yine Milattan Önce 7500 yıllarında Amerika’nın yerlileri tarafından yabani biber çeşitlerinin tüketildiği, Milattan Önce 5200-3400 yıllarında da biber tarımı yaptıkları bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu Azteklerin ve Mayaların her şeyin yanında biber yeme alışkanlığının bulunduğu belirtilmektedir. En fazla çeşide sahip olan sebzeler arasında yer alır biber, tamı tamına 700 türü bulunur. 

Vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve korur. Romatizmal hastalıkların tedavisinde yardımcı olur. Biberin içeriğinde oldukça fazla bulunan antioksidan sayesinde pek çok kanser türüne yakalanma riskini düşürür. Eklem iltihaplarını kurutur. Bütün biber çeşitleri iştah açar, mideyi uyarır, sindirimi salgılarını arttırır ve hazmı kolaylaştırır.  Vücudun direncini artırır, hastalıklara karşı doğal kalkan görevi görür. Damarlardaki pıhtılaşmış kanın çözülmesinde etkilidir. Soğuk algınlığını iyileştirir. Kolesterol ve trigliserid düzeyini düşürür. Vücut ağrılarını dindirir. Acı biber balgam söktürür. Kronik bronşiti hafifletici etkisi mevcuttur. Ayrıca solunum zorluklarının giderilmesinde yardımcı rol üstlenir. Kan dolaşımını hızlandırır. Ani felç geçirme riskini azaltır. Lifli bir sebze oluşu bağırsak dolaşım ve boşaltımını düzenlemede yardımcıdır. 

Kışa hazırlık çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Bugün Kışlık Dolmalık Biber hazırlığındayız. Yeri gelmişken hatırlatmakta fayda var Kışlık Bezelye hazırlıkları tamamlandı mı? :) Şimdiden ellerinize sağlık…


Kışlık Dolmalık Biber Tarifi İçin Malzemeler

  • 7-8 tane dolmalık biber
  • Buzdolabı poşeti

Püf Noktası

Kullanmak istediğiniz zaman buzlu şekilde içleri doldurarak dolmalarınızı hazırlayabilirsiniz. Açılmasını beklemenize gerek yok. 

Pişirme Önerisi

Biz 7-8 tane dolmalık biber kullandık. 3 kişilik bir torba hazırladık. Ancak siz dilediğiniz kadar, kişi başı hesaplama yaparak dolmalık biber hazırlayabilirsiniz.

Kışlık Dolmalık Biber Tarifi Nasıl Yapılır?

7 - 8 tane dolmalık biberi ayıklıyoruz ve yıkıyoruz. Ayıklayıp yıkadığımız dolmalık biberleri süzülmesi için bir süre süzgüçte bekletiyoruz. Süzgeçte beklettiğimiz dolmalık biberleri ıslak kalmaması için havlu peçete yardımıyla tek tek kuruluyoruz. Hazırladığımız dolmalık biberleri buzdolabı poşetine yerleştiriyoruz ve buzlukta saklıyoruz. Şimdiden taze biberlerle hazırladığınız nefis bir dolma yemeğiniz için afiyetler olsun... 

 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl