BÖREK TARİFLERİ

Kıymalı Kaşarlı Börek Tarifi

Kıymalı börek kadar lezzetli bir başka börek yoktur heralde! Biz de bu lezzetin içerisine kaşar peynir ekleyerek daha da leziz bir hale getirdik. İşte nefis bir tat!

  • 10 kişilik
  • ios-clock-outline 40 dk
  • 9 kişi bu tarifi tamamladı
Kıymalı Kaşarlı Börek
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Peynir, kökeni insanlık tarihi kadar eskiye dayanan bir yiyecektir. Her ne kadar net bir tarihsel veri olmasada, Milattan Önce 8000’li yıllar (koyunun evcilleştirildiği tarih) ile 9000’li yıllar olarak varsayımda bulunulmaktadır. İlk peynirin Orta Doğu insanları ve Orta Asya göçebe Türkleri tarafından yapıldığı düşünülmektedir. 

Ülkemizde tüketimi en yaygın olan peynirler; beyaz peynir, kaşar peyniri ve deri peyniri başta olmak üzere yöresel peynirlerdir. Yöresel peynirlere örnek gösterecek olursak, Krem peyniri, ezine peyniri, Posof çeçil peyniri, Kars kaşarı, Tunceli tulum peyniri ve çökeleği, Lor, Küflü Ardahan deri peyniri, Mihaliç (kelle) peyniri, Erzincan tulum (şakak) peyniri, Keçi peyniri, İzmir tulum peyniri, Van Otlu peyniri, Urfa beyaz peyniri, Dil peyniri, Maraş peyniri, Çerkez peyniri, Hellim Abaza peynirleri, Civil (tel) peynir, Çökelek, Yozgat çanak peyniri, Külek peyniri ,Hatay cara (testi) peyniri, Örgü peyniri, Çeçil peyniri, Golot peyniri, İstanbul çayır peyniri, Ordu torba peyniri, Giresun imansız peyniri, Kars gravyer peyniri Küp peyniri Roquefort peyniri Denizli Yörük peyniri Karaman tuluk peyniri, Manisa çayır peyniridir.

Ispanaklı Kaşarlı Börek olur da Kıymalı Kaşarlı Börek olmaz mı sanıyordunuz? Bugün sizlere nefis bir börek hazırladık. Buyrun mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık...

Kıymalı Kaşarlı Börek Malzemeleri

Kıymalı Kaşarlı Börek Yapılışı

Kıymalı Kaşarlı Börek Nasıl Yapılır?

Bir tavada yemeklik doğranmış 1 tane soğanı 1 çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 350 gram kıymayı da ilave ederek tekrar kavuruyoruz. Üzerine yarım tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı pul biber, yarım çay kaşığı karabiber ve 1 avuç maydanoz doğruyoruz ve karıştırıp ocaktan alıyoruz.

Bir kapta 2 tane yumurta ve 1.5 su bardağı yoğurdu çırpıyoruz. Üzerine yarım su bardağı sıvı yağ ve 2 su bardağı su ekleyip hepsini karıştırıyoruz. 1 yufkayı fırın tepsisine dışa sarkacak şekilde serip üzerine karışımdan bolca sürüyoruz. İkinci yufkayı parçalayarak üzerine ekliyoruz. Tekrar malzemeden döküyoruz. Yarım yufkayı da bu şekilde yaptıktan sonra kıymalı malzemeden üzerine döküyoruz ve yayıyoruz. Kıymanın üzerine de 100 gram rendelenmiş kaşar serpiyoruz. Kalan 2.5 yufkayı da aynı şekilde hazırlıyoruz. İlk koyduğumuz yufkanın kenarlarını üzerine kapatıyoruz. (Toplamda 5 tane yufka ile yapıyoruz.) Kalan sosu da üzerine döktükten sonra 200 derecelik fırında pişiriyoruz. Afiyet olsun...