Köfteli Çorba

Köfteli Çorba Tarifi

Ekşili köfteyi andıran, doyurucu ve bir o kadar lezzetli köfteli çorba... Hem yoğurtlu çorba sevenler hem ekşi sevenler hem de köfte sevenleri mutlu edecek bir tarif

5.0

KAÇ KİŞİLİK
8 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
40 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Ülkemiz çorba kültürü açısından oldukça zengin bir mutfağa sahip. Bunun ilk ve en önemli sebebi ise medeniyetler beşiği olmamızdan kaynaklanıyor. Doğal olarak, farklı lezzetler ve değişik malzemelerin bir araya gelmesi ile çorbalarımız şenleniyor. Uzmanlar, dünya üzerinde hiç bir ülkede Türkiye’de ki kadar çok çorba çeşiti olmadığında hemfikir. 

Çorba kelime kökeni olarak Sanskritçeden geliyor. Türediği Sû ve Pô kelimelerinin anlamı; “iyi beslenme”. Dilimize ise Farsçadan geçtiği bilinmektedir, “tuzlu haşlama” manasına gelen “shorba” kelimesinden türetilmiştir. Hemen her Avrupa ülkesinde de çorbaya Latince suppare kökünden gelen isimler verilmiştir. Bunun nedeni suppare kelimesinin hem ıslatma, hem de hafif yemek anlamlarında kullanılmasıdır.

İlk çorbanın kaya oyuklarına ya da hayvan derilerine konan suyun içerisine ateşte kızdırılan ufak taşların atılarak besinlerin kaynatılmasıyla yapıldığı iddia edilmektedir. Daha sonraları bir dönüm noktası olarak Milattan Önce 6000’li yıllarda çömlek kullanılmaya başlanıyor. Milattan Önce 3600’lü yıllarda ise metal kazanlar icat ediliyor. Böylelikle çorbanın kaynatılacağı ilk büyük kaplar ortaya çıkmış oluyor. Çorbaya ilişkin bir başka bilgi ise, Milattan Sonra 3. yüzyıldan geliyor… Rivayete göre dönemin azizlerinden olan St. Patroklus, arpadan yapılan ekmeğini suya batırıp, üstüne tuz serperek yermiş. Bu örnek daha sonraları, Avrupa’nın beslenme düzenine girecek olan çorbanın ilk hali olarak tanımlanmaktadır. 

O minik Köfte Topları tarifimizi bayılmamak ne mümkün! Ancak bugün sizlere mis kokusu ve tadıyla Köfteli Çorba tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...


Köfteli Çorba Tarifi İçin Malzemeler

  • 150 gram kıyma
  • 1 tane küçük kuru soğan
  • Yarım çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 4 su bardağı su
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 tane yumurta sarısı
  • Yarım limon suyu
  • 5 yemek kaşığı yoğurt

Köfteli Çorba Tarifi Nasıl Yapılır?

1 kaba 150 gram kıyma, 1 tane küçük ince ince doğranmış kuru soğan, yarım çay kaşığı karabiber, yarım tatlı kaşığı tuz koyup yoğuruyoruz. Hazırladığımız harçtan elimizle minik minik yuvarlak köfteler yapıyoruz. Çok az sıvı yağ koyduğumuz tavada hazırladığımız köfteleri sallayarak kızartıyoruz.

Bir tencereye 4 su bardağı su koyuyoruz ve kaynayınca üzerine tavadan süzgeçli kaşıkla aldığımız kızarmış köfteleri ekliyoruz ve karıştırıyoruz.

Başka bir kapta 2 yemek kaşığı un,  1 tane yumurta sarısı, yarım limon suyu, 5 yemek kaşığı yoğurdu çırpıyoruz. Çorbanın suyundan bu kaba alarak ılıştırıyoruz ve çorbanın içerisine yavaş yavaş ilave ediyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz ilave edip karıştırarak pişiriyoruz. Afiyet olsun…

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir