ET YEMEKLERİ

Köfteli Patlıcan Kebabı Tarifi

Misafirleriniz için şık sunumlu ve aynı zamanda doyurucu bir yemek tarifi mi arıyorsunuz? Köfteli patlıcan kebabıyla hem gözleri hem karınları doyurmaya hazır olun!

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 5 kişi bu tarifi tamamladı
Köfteli Patlıcan Kebabı

Tarife Başlamadan Önce

Patlıcanın, Anavatanı Hindistan’dır. Hindistan’dan öncelikle İran’a, oradan da diğer Asya ülkelerine gitmiş. Günümüzde ise Asya ülkeleri, tüm dünyadaki patlıcan üretiminin yaklaşık %78’ini gerçekleştirmektedir. Yurdumuzda ise diğer Avrupa ülkelerinin tümünün toplamından daha fazla patlıcan üretilmektedir. Patlıcanı Amerika’ya ilk kez Thomas Jefferson getirmiş,  Virginia’daki evinin bahçesinde çeşitli tarım ürünlerini yetiştirmekten hoşlanırmış. Bahçesinde patlıcan da yetiştirerek, bu güzelim lezzetin tüm Amerika’ya yayılmasına büyük ölçüde katkısı bulunduğu tahmin ediliyor. 

Patlıcan, botanik sözlüklerde şu cümlelerle tanımlanmaktadır: “ılık iklimlerde senelik, tropik iklimlerde ise ufak bir ağaç şeklinde sürekli büyüyen oldukça uzun ömürlü bir kültür bitkisi”. Patlıcan, bilim dünyasında Solanum Melongena olarak bilinen Patlıcan, halk arasında farklı isimlerle anılmaktadır. Ülkemizde en çok yetiştirilen patlıcan türleri; kemer patlıcan ve halkapınar patlıcanıdır. Bu ikisi haricinde bostan patlıcan adı verilen yuvarlak ve etli patlıcan da sıkça tercih edilmektedir. Özellikle Patlıcan Salatası hazırlamak için en ideal patlıcanın bostan olduğu bilinmektedir. Tüm bunların yanı sıra; kirmastı, Yalova, Balıkesir ve gönen tombik patlıcanları da bulunmaktadır. Ülkemizde yetiştirilen patlıcanların dışında ithal getirilen ve halk tarafından tercih edilen patlıcan türleri de mevcuttur. Long purple, viserba ve black beauty ülkemize yurtdışından ithal olarak getirilen patlıcan türlerinden yalnızca birkaç tanesidir. Dünyanın en popüler “yenebilen bitkileri” sıralamasında patlıcan, önlerde yer alıyor. Dünyada, Hindistan’dan sonra en çok tüketildiği bölgeler ise sırasıyla Akdeniz ülkeleri ve özellikle Türkiye, sonrasında Uzakdoğu ülkeleri ve Latin Amerika geliyor. Yurdumuz mutfaklarında patlıcanlı yemek tariflerinin sayısının ise yüz üzerinde olduğu söyleniyor. 

Patlıcan Kebabı çok sevdiğimiz geçmişten günümüze bir lezzet fakat bugün sizler için bir farkla Köfteli Patlıcan Kebabı tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...

Köfteli Patlıcan Kebabı Malzemeleri

Köfteli Patlıcan Kebabı Yapılışı

Köfteli Patlıcan Kebabı Nasıl Yapılır?

300 gram kıymanın içerisine 1 tane soğan rendeliyoruz ve 1 avuç maydanoz doğruyoruz. İçerisine 1 tane yumurta, 4 dilim ıslatılmış ekmek içi, yarım tatlı kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karabiber ekleyip yoğuruyoruz. Bu malzemeden elimize alıp yuvarlak köfteler hazırlıyoruz. Hazırladığımız köfteleri buzdolabında dinlenmeye bırakıyoruz.

3 tane patlıcanı alacalı şekilde soyup tuzlu suda bekletiyoruz. Beklettiğimiz patlıcanları sudan alıp halka halka doğruyoruz ve havlu peçeteyle iyice kuruluyoruz. Bir tavada önce patlıcanları ve sonra köfteleri kızartıyoruz ve cam fırın kabına sırasıyla bir patlıcan, bir köfte, yarım dilim sivri biber ve 1 dilim domates diziyoruz. Dizerken patlıcanların, biberlerin ve domateslerin üzerine biraz tuz serpiyoruz. Üzerlerine 2 yemek kaşığı sıvı yağ (domates ve biberlerin üzerlerine gelecek şekilde) gezdiriyoruz ve önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında domates ve biberler kızarana kadar pişiriyoruz.