BÖREK TARİFLERİ

Lor Peynirli & Dereotlu Çıtır Börek Tarifi

Yağda kızarmadığı için daha sağlıklı, üstelik çıtır çıtır ve pratik, lor peynirli dereotlu börek tarifi

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 40 kişi bu tarifi tamamladı
Lor Peynirli & Dereotlu Çıtır Börek
yourm yap
4.8
650 paylaşım

Tarife Başlamadan Önce

Anavatanı Asya olarak bilinen Dereotu, yurdumuzun hemen her köşesinde yetiştirilmektedir. Dereotunun kendisi bir mezedir. Bu nedenle mutfaklarımızda yaygın olarak kullanılmaktadır. Dereotundan en iyi şekilde yararlanabilmeniz için hem tohumlarından hem de yapraklarından faydalanmanız gerekir. İçeriğinde bulunan uçucu yağlar, uyarıcıdır, safra ve sindirim sularının salgılanmasını aktive eder. Aynı zamanda bu yağlar, bağırsağın peristaltik hareketini uyararak bağırsak hareketlerinin geçişini kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Otların hemen hepsinde bulunan uçucu yağların kendine özgü ve güçlü özellikleri bulunur. Dereotundaki uçucu yağların Otlarda bulunan uçucu yağlar kendine özgü ve güçlü özelliklere sahiptir.    uçucu yağlarda ise flavonoidler ve B vitamin kompleksi mevcuttur. Yani sakinleştirici, hipnotik etkileri olan bazı enzimlerin ve hormonların salgılanmasını aktive ediyor demektir. Bu da insanlara iyi bir gece uykusu vaad eder. İçeriğinde yüksek oranda bulunan kalsiyum kemiklerde bulunan mineral yoğunluğunu korumada önemli bir görev üstlenmektedir. Kemiklerin uygun şekilde büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. Şeker hastalarının derdine dermandır dereotu. Yapılan araştırmalar dereotunun insülin düzeyini dengede tutması ile olumlu ilişkilendirilmiştir. Şeker hastalığına sebep olan serum lipitleri ve insülin düzeyindeki dalgalanmaları azaltmada tam destektir. Dereotu depresyon için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Amerikan Journal of therapeutics dergisinde yayınlanan bir araştırmada, Fas'ın güneyindeki dereotu sulu ekstraktının antidepresan ve analjezik özelliklerini araştırmışlardır. 

Bugün Lor Peynirli & Dereotlu Çıtır Börek tarifimizi hazırladık sizlere. Bir ara muhakkak Dereotlu Lor Peynirli Poğaça tarifimizi de denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Lor Peynirli & Dereotlu Çıtır Börek Malzemeleri

Lor Peynirli & Dereotlu Çıtır Börek Yapılışı

Lor Peynirli & Dereotlu Çıtır Börek Nasıl Yapılır?

  1. Bir kapta 200 gram lor peynirini 1 demet yıkanmış ve ince doğranmış dereotuyla karıştırıyoruz.
  2. Bir kaseye yarım çay bardağı sıvı yağ koyuyoruz.
  3. Tezgaha serdiğimiz 1 yufkanın her yerini sıvı yağla yağlıyoruz. Üzerine 2. yufkayı seriyoruz ve onu da yağlıyoruz. Yufkaları 8 üçgen parçaya kesiyoruz. Lor peynirli malzemeden ucuna koyup sigara böreği gibi incecik sarıyoruz. Yağlı kağıtlı fırın tepsisine dizip üzerlerine 1 tane yumurta sarısı sürüyoruz. 190 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.