ÇORBA TARİFLERİ

Makarnalı Yoğurt Çorbası Tarifi

Her zaman erişte ya da kesme makarna ile yaptığımız yoğurt çorbasını çubuk makarna ile pişirmeyi denediniz mi?

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 6 kişi bu tarifi tamamladı
Makarnalı Yoğurt Çorbası
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Kaşgarlı Mahmut’un 10 asırda kaleme aldığı Divanü Lügâti’t-Türk eserinde bugünkü anlamı ile “yoğurt” kelimesi geçtiği bilinir. Avrupa’ya yayılışı ile ilgili olarak ilk bilgilere Fransız tıp tarihinde rastlanır. 15. Yüzyılda Fransa Kralı 1. Fransuva ateşli ishal hastalığına yakalanır. Krala Türkler tarafından tedavi amacıyla yoğurt götürülür ve yemesi tavsiye edilir. Kral’ın sağlığına kavuşmasında yoğurt etkili olur, o tarihte ve sonrasında ise yoğurt ilaç olarak tanınır. 

Türk kültürünün hiç şüphesiz en önemli ve sağlıklı keşiflerinden biri Yoğurt. Atalarımızın yoğurdun mucidi oluşu da bir rastlantı sonucu olmadı elbet. Göçebe hayatı yaşayan atalarımız henüz yerleşik hayata geçmediğinden, besinlerini yanlarında taşıyabilmek ve daha uzun süre kullanabilmek için çeşitli yöntemler geliştiriyorlardı. İşte o dönemde sütü yoğurt haline getirerek daha uzun süre bozulmadan kullanabileceklerini keşfettiler. 

Uzmanlar, yetişkinlerin günde bir kase, çocukların ise mutlaka ama mutlaka altı yemek kaşığı yoğurt tüketmeleri gerektiği konusunda hemfikirler. Bildiğiniz üzere bağırsak sağlığı için en önemli besinlerin başında probiyotikler geliyor. Bu bağırsak dostları ise bağırsak duvarında bulunan ve besin emilimini sağlayan villusların yapısını koruyarak bağırsak hareketlerini düzenliyor. Ve onlar sayesinde kabızlık, ishal, hazımsızlık gibi şikayetler osn buluyor. İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanmanın azaltılmasında etkili oluyor. Düzenli olarak yoğurt tüketmenin yüksek tansiyon riskini azalttığı, büyük tansiyonların normal değerlerde seyrettiği kanıtlanmıştır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Hastalık ve enfeksiyonlara karşı savaşır. Özellikle spor sonrası oluşan kas yıpranmalarının onarılmasında yine yoğurdun içerdiği protein önemli rol oynuyor. Bir kase yoğurt tüketerek tatlı isteğinizin önüne geçmeniz mümkün. Yoğurdun içerdiği yararlı bakteriler sayesinde ciltte oluşan sivilce ve kızarıklıklar yok oluyor. Ve yine probiyotikler sayesinde kadınların sık karşılaştığı vajinal mantar enfeksiyonları da son buluyor. 

Her daim Salçalı Makarna yiyecek değiliz ya. Bugün sizlere nefis ve farklı bir lezzet hazırlayalım istedik; Makarnalı Yoğurt Çorbası tarifimiz için buyurun mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık…

Makarnalı Yoğurt Çorbası Malzemeleri

Makarnalı Yoğurt Çorbası Yapılışı

Makarnalı Yoğurt Çorbası Nasıl Yapılır?

Çorba tenceresine su koyuyoruz ve kaynayınca içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ve minik minik kırdığımız 3 avuç çubuk makarnayı atıyoruz. Makarnalar pişince bir kapta 4 yemek kaşığı yoğurt, 1 yemek kaşığı un, 1 tane yumurtayı ve 1 çay kaşığı naneyi çırpıyoruz. Bu karışıma çorbanın suyundan ekleyerek yavaşça çorbanın içerisine ilave ediyoruz ve bir taşım kaynatıyoruz. Afiyet olsun...