ET YEMEKLERİ

Mantarlı Biftek Tarifi

Kremalı mantar sosuyla daha da lezzetlenen yumuşak bir biftek ve leziz bir akşam yemeği...

  • 4 kişilik
  • ios-clock-outline 30 dk
  • 8 kişi bu tarifi tamamladı
Mantarlı Biftek
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Bilim insanları mantarların DNA’sından yola çıkarak doğada 5 Milyondan fazla mantar çeşidinin olduğunu düşünüyor. Bunlardan en büyüğünün ABD’nin Oregon bölgesinde Blue Mountains dağlarında yer alan Bal Mantarı olduğu biliniyor. Dünyanın en büyük canlısı bir mantar, evet. 3,8 Kilometrelik alana yayılan bu bal mantarı, genetik benzerliği sebebiyle yerin altında birleşip tek gövde olmuşlar. Ormanda ki bu devasa organizma ağının ise 605 ton civarında olduğu düşünülüyor. Sıkı durun yaşı ise 1900 ile 8650 arasında olduğu tespit edilmiş durumda. Birkaç sene öncesine kadar ise kimsenin bu organizmanın varlığından haberi yokmuş. Bugün ise hala büyümeye devam ediyor.

Bütün yılı yerin altında faaliyet göstererek geçiren miselyum isimli ağacın, mevsimi geldiğinde ve uygun koşullar oluştuğunda meyvelerini vermesine makro-mantarlar denmektedir. Bu ağaç yerin altındadır, köküde kendisi de yerin altında olduğundan bize görünmez. Tıpkı bir örümcek ağı gibi ince yapılıdır, 1 metreküp toprakta yaklaşık 400.000 kilometre miselyum vardır. Bugün hala mantar verebilen miselyumların 1500 yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

Mantarlar ne hayvan, ne de bitki. Onlar başka bir kategoriye ait; Fungi… Fungiler bitkilerden ziyade insanlarla akraba. Evet yanlış duymadınız, bizde çok şaşırdık ama bilim böyle diyor. Hatta öyle ki, bazı evrim teorilerine göre Fungiler ve Homosapiensler aynı kökene dayanıyor.
Fungi familyasının yaşam süresi henüz bilinmiyor. Yüzyıllar boyu yaşayabilen mantarların ölümsüz olduğuna dair inanış ise günden güne artıyor.

Klasik Salçalı Biftek tarifimizi yeni bir soluk getirdik ve sizlere bugün Mantarlı Biftek tarifimizi hazırladık. Bayılacağınıza bahse varız. Şimdiden ellerinize sağlık...

Mantarlı Biftek Malzemeleri

Mantarlı Biftek Yapılışı

Mantarlı Biftek Nasıl Yapılır?

Izgara etimizi önce sıvı yağ ile yağlıyoruz ve döküm tavada harlı ateşte ızgara yapıyoruz.

250 gram mantarı yıkıyoruz ve uzun şekilde doğruyoruz. Bir tavada yarım çay bardağı sıvı yağ ile mantarları soteliyoruz. Yarım çay kaşığı karabiber ve 1 çay kaşığı tuz atıp çeviriyoruz. Üzerine 1 paket krema ekliyoruz. Krema tıkırdayınca ocaktan alıyoruz.

Servis tabağına önce mantarları alıp üzerine isteğe göre ızgara bonfile ya da biftek koyarak servis yapıyoruz.