KURABİYE TARİFLERİ

Marmelatlı Kurabiye Tarifi

Sadece pudra şekeri kullanarak hazırladığımız kıyır kıyır marmelat dolgulu kurabiye tarifi...

  • 6 kişilik
  • ios-clock-outline 1 saat
  • 13 kişi bu tarifi tamamladı
Marmelatlı Kurabiye

Tarife Başlamadan Önce

Çocukken ikisi arasındaki farkı bilmez ama ikisini de tatlı olması sebebiyle çok severdim. Hala ikisini de çok seviyorum ama aralarındaki farkı bilerek; meyvesi yoğun, suyu daha az olan marmelat.

İngilizler marmelat ve reçel arasındaki farkı bambaşka bir kritere dayandırıyorlar. Yerli hammade ile yaptıklarına reçel, ithal ettikleri turunçgillerden ya da şekerden yaptıkları reçele ise marmelat diyorlar. Hatta öyle ki bu yerli hammadde, ithal hammadde tanımına kolonileri de dahil ettiler. Yani yolunuz İngiltere’ye düşer ve marmelat isterseniz önünüze bildiğiniz reçel gelirse, şaşırmayın deriz.

Marmelatın yakıştığı lezzetlerden biri de hiç kuşkusuz kurabiyeler. Marmelatlı Kurabiye tarifimiz parmak yedirten cinsten. Şimdiden afiyet olsun. 

Marmelatlı Kurabiye Malzemeleri

Marmelatlı Kurabiye Yapılışı

Marmelatlı Kurabiye Nasıl Yapılır?

Bir kapta  2 tane yumurta, 150 gram tereyağı ve 1 su bardağı pudra şekeri mikser yardımıyla çırpıyoruz. 1 paket kabartma tozu ve 1 paket vanilya ekleyip, tekrardan çırpıyoruz. 1.5 su bardağı un koyup, son bir kez daha çırparak, geriye kalan unu da ilave edip,  ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğuruyoruz.

Yoğurma işlemi bittikten sonra hamuru streç film ile sarıp buzdolabında yarım saat kadar dinlendiriyoruz. Dinlenen hamurumuzdan elimize ceviz büyüklüğünde alıp yuvarlıyoruz ve ortalarına çukur açıp marmelat koyuyoruz. (Çilek ya da böğürtlen marmelatı) Ardından yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine kurabiyeleri aralıklı yerleştiriyoruz. Üzerlerine çok az Antep fıstığı serpiyoruz. (isteğe göre serpmeyebilirsiniz) Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında pişiriyoruz.