SALATA TARİFLERİ

Mayonezli Semizotu Salatası Tarifi

Semizotu salatasında mayonez kullanmayı denediniz mi? İşte yoğurtlu mayonezli nefis bir salata...

  • ios-clock-outline 25 dk
  • 9 kişi bu tarifi tamamladı
Mayonezli Semizotu Salatası

Tarife Başlamadan Önce

Semizotunun içeriğinde bulunan omega 3 ve yağlar, balıkla yarışacak kadar zengindir.
Bilim dünyasında Portulacca oleraceae, Purslane ya da Pourpier olarak bilinen semizotu, bölge bölge değişen adlara sahiptir. Çimlendikten hemen sonra sarı, mor, pembe renkli çiçekler açan bitki daha sonra yenilebilir hale gelir. Özellikle diyet döneminde kullanılması gereken semizotunun tok tutma özelliği bulunur. İçinde bulunan ekşimsi tat, kişinin metabolizmasını hızlandırıp daha rahat harekete geçmesini sağlamaktadır. Et ve balığın yanına eşsiz bir lezzet katan semizotu, tıpkı bizim Kabaklı Semizotu Yemeği tarifimizde olduğu gibi bazı sebzelere de çok yakışmaktadır. 

Semizotu demir eksikliği çekenler için oldukça faydalı bir besindir. Demir içeriği sayesinde kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Bunun dışında kan şekerini düzenler, hipertansiyona iyi gelir. Vücuda enerji verir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ve bağışıklığı güçlenen kişiler gribal enfeksiyonlara kolay kolay yakalanmazlar. Aynı zamanda metabolizma hızını ikiye katlayarak, kilo vermeyi kolaylaştırır. Diyet listelerinin olmazsa olmaz sebzelerindendir. Bazı kanser türlerinden korunmada yardımcıdır. Ani felç riskini azaltır. İdrar yapamama sıkıntısı yaşayanlara iyi gelir. Çocuklarda beyin gelişimini destekleyen semizotu ayrıca kabızlığın da önüne geçmektedir. Böbreklerde kum oluşumunu engeller. Varsa taş dökmeye yardımcı olur. Hemoroide karşı etkilidir. Kasları güçlendirir. Balık sevmeyen veya tüketmeyenler omega 3 ihtiyacını kesinlikle semizotu bitkisinden karşılayabilirler. Balık yağının içinde bulunan asitler ve yağlar semizotunun içinde de yüksek oranda bulunmaktadır. Düzenli olarak semizotu yediğinizde balık açığını kapatmanız mümkündür.

Bugün sizlere Mayonezli Semizotu Salatası tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...

Mayonezli Semizotu Salatası Malzemeleri

Mayonezli Semizotu Salatası Yapılışı

Mayonezli Semizotu Salatası Nasıl Yapılır?

1 kase yoğurt, 2 diş ezilmiş sarımsak ve 2 yemek kaşığı mayonezi bir kapta karıştırıyoruz.

1 demet semizotunu ayıklayıp yıkıyoruz ve süzgeçte bekletiyoruz. Süzülen semizotlarını saplarıyla birlikte doğruyoruz. Üzerine hazırladığımız sosu döküp harmanlıyoruz.