Pişirme süreniz doldu TAMAM
ÇORBA TARİFLERİ

Mısır Çorbası Tarifi

Süt tadını mısırdan alabileceğiniz, patatesle lezzetlendirebileceğiniz çok nefis mısır çorbası tarifi...

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 9 kişi bu tarifi tamamladı
Mısır Çorbası

Tarife Başlamadan Önce

Mısır bilinen diğer isimleri Zea mays, Corn, Mais… Anavatanı Güney Amerika olup, buğdaygiller ailesinden gelmektedir. Yıllık otsu bir bitkidir ve üretildiği bölgeye göre boyu 1,5-3 metre arasında değişiklik gösterebilir. Uçlara doğru yaprakları sivrilerek, uzun ince bir mızrak şeklinde gelir. Mısır yapraklarından dalgalı, ortasından grimsi büyük ana damar ve ona paralel olarak bir düzine sağlı, sollu yan damarlar mevcuttur. Erkek ve dişi çiçekleri ayrı ayrı durur, fakat aynı bitki üzerindedir. Dişi çiçekler koçanından çıkan püsküllere denir. Meyvesine ise mısır koçanı denmektedir. Mısır koçanının üzerinde yaklaşık 150-200 adet mısır tohumu tanesi bulunur.

Mısır çeşitlerine bakacak olursak;
Taneli mısır: Koyu sarı renkte, sert ve küçük koçanlı olur. Tane mısırdan daha çok hayvan yemi olarak faydalanılır. Aynı zamanda da ezilerek un haline getirildiğinde ise krep, kek, pasta, ekmek ve galeta yapılabilmektedir.

Tatlı mısır: Yaz ortasından Ekim başına kadar taze olarak bulunmaktadır. Olgunlaşmadan toplandığı için kısa sürede tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü uzun süre bekletilmesi halinde nişastası ortaya çıkar. Közlenerek ya da haşlanarak yenmektedir. Hem taneleri hem de koçanı kırmızı etlerin ve kümes hayvanlarının etlerinin yanında garnitür olarak sunulur.

Bebek mısır: Küçük boyda, çok küçük koçanlı mısırlardır. Bebek mısır salatalarda ve garnitür olarak tüketilmektedir.

Patlatmalık mısır: Bu tür mısırın tanecikleri kapalı bir kaba konup ısıtılınca patlar ve şişer. Ayrıca kapaklı bir tencereye yağ-tuz karışımı ile birlikte konup ocakta da patlabilirsiniz.

Mısır toplandıktan sonra kısa zamanda tüketilmesi gerektiğinden, ne kadar faydalansanız o kadar iyidir derler. Hepimiz için bir klasik Mısır Ekmeği o ayrı ama farklı bir tat, yumuşak bir içimi olan Mısır Çorbası tarifimiz de ağızlara şenlik gerçekten. Şimdiden ellerinize sağlık.

Mısır Çorbası Malzemeleri

Mısır Çorbası Yapılışı

Mısır Çorbası Nasıl Yapılır?

Bir tencerede 1 tane yemeklik doğranmış soğanı yarım çay bardağı sıvı yağla kavuruyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı un serpip 5 dakika kavuruyoruz. 3 su bardağı su, 1 su bardağı haşlanmış mısır, 1 tane küp doğranmış patates ve yarım tatlı kaşığı tuz ilave edip kaynayıncaya kadar karıştırıyoruz ve kaynayınca altını kısıp ara ara karıştırıyoruz ve pişince ocaktan alıyoruz. Dilerseniz servis yaparken pul biber ilave edebilirsiniz. Afiyet olsun