BÖREK TARİFLERİ

Mısırlı Börek Tarifi

Mısırlı börek deyince akla gelen tavuklu vs... börekleri unutun! Bu gerçekten sadece süt mısırla ve unuyla yapılan mısırlı börek tarifi

  • 7 kişilik
  • ios-clock-outline 30 dk
  • 27 kişi bu tarifi tamamladı
Mısırlı Börek
yourm yap
5.0
262 paylaşım

Tarife Başlamadan Önce

Mısır, genellikle çok nemli iklim bölgelerinde yetiştirilebilen, tek yıllık özellikle yağı doymamış yağ grubunda olan bir tarım bitkisi.
Mısırda lisin ve triptofan proteinin biyolojik değeri de aminoasitlerin limite edici etkisi altındadır. Tanesindeki ham yağ yulaftan sonra en yüksek değer veren besin maddesidir. Meksika ve Orta Amerika kökenlidir. Sınıflandırma koçan sekli, tane şekli iriliği, sıralar arası açıklık koçan ucundaki boşluk somak rengine bakılarak yapılır. 

1600 yıllarında Suriye yoluyla Mısır'dan İstanbul'a "Mısır buğdayı" ya da "Mısır darısı" adıyla gelmiştir. Zaman içinde de kısaltılarak (dil biliminde ellipse adı verilen olay) mısır adını almıştır. O zamandan bu zamana kadar da en sevilen lezzetlerden biri olmuştur. Özellikle yaz aylarında süt mısır arabasından kim mısır yemez ki? Ya da Ege'lilerin dediği gibi süt darısını kim sevmez? Bizler de mısır mevsiminde süt mısır ile yapabileceğiniz nefis bir tarif hazırladık. Denemeden geçmeyin deriz! Hadi tarife... 

Saf süt mısırla yapabileceğiniz bir tarifimiz de mısırlı bulgur. Bu tarife bakmadan geçmeyin...

Mısırlı Börek Malzemeleri

Püf noktası

Eğer yaz mevsiminde değilseniz dondurulmuş ya da konserve mısır kullanarak da yapabilirsiniz. Ancak yaz mevsiminde haşladığınız ve sonrasında didikleyerek hazırladığınız mısır tadını tutmayacaktır, söyleyelim... Dilerseniz yazın haşlanmış mısırlarınızı soğuyunca didikleyerek buzdolabı poşeti yardımıyla buzluğunuzda saklayabilir ve gerektiğinde kullanabilirsiniz.

Mısırlı Börek Yapılışı

Mısırlı Börek Nasıl Yapılır?

Bir kapta 2 tane yumurtayı çırpıyoruz. Üzerine yarım su bardağı süt ilave ediyoruz. 3 yemek kaşığı mısır unu, 4 yemek kaşığı beyaz un ve 2 çay kaşığı kabartma tozunu iyice çırpıyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz, yarım tatlı kaşığı pul biber serpiyoruz ve 100 gram beyaz peyniri ufalayıp ilave ediyoruz. 2 su bardağı haşlanmıi tane mısır ekleyip tüm malzemeyi iyice karıştırıyoruz ve hepsini harmanlıyoruz. Tavaya kaplayacak şekilde sıvı yağ koyup kızdırdıktan sonra hazırladığımız harçtan dondurma kaşığı yardımıyla alarak (yarım kaşık) çok yavaş bir şekilde tavaya koyuyoruz. Tüm malzemeyi bu şekilde hazırlayıp yağda kızartıyoruz. Kızarttığımız mısır böreklerini havlu peçete serdiğimiz bir tabağa alarak fazla yağını bırakmasını sağlıyoruz. Daha sonra sunacağımız servis tabağına alıyoruz.