PİLAV TARİFLERİ

Mısırlı Bulgur Tarifi

Değişik bir pilav tarifi istiyorsanız mısırlı bulgur tarifi tam size göre!

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 18 kişi bu tarifi tamamladı
Mısırlı Bulgur
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Anayurdu Güney Amerika olan mısırın Avrupa’ya gelişi, Amerika kıtasının keşfinden sonra denizciler sayesinde olmuştur. Buradan Afrika anakarasına ve Mısır üzerinden de ülkemize getirildiği için bu bitkiye mısır dendiği sanılmaktadır. Ülkemiz iklimi mısır için oldukça elverişli olduğundan geniş bir alanda yetiştirilmektedir.

Mısır taneleri, yüksek oranda nişasta, A vitamini, doymamış yağ asitleri ve sterolleri içerir. Yine tanelerinden elde edilen mısırözü yağının, damar sertliğini önlediği yapılan çalışmalar sonucu bilinmektedir. Ayrıca tanelerinden un elde edilmekte olan mısır, bu ününü artık tüm dünyaya duyurmuştur.

Mısırın vücudumuz için faydaları da oldukça çok. İdrar yolları enfeksiyonu, mesane enfeksiyonu ve prostat bezi enfeksiyonunun tedavi edilmesinde oldukça etkilidir. Özellikle çocuklarda oluşan böbrek problemlerinin aşılmasında faydaları bilinir. İdrar söktürücü olup, mesane de oluşan taşları düşürmeye yardımcıdır. Romatizma tedavisinde fayda sağlamaktadır. Ayrıca bedeni güçlendirir ve sakinleştirici etkisi vardır.

Böyle özel bir bitkinin ülkemizde büyükçe bir alanda yetişiyor olması da bizim şansımız. Hal böyleyken faydalanmamak mısıra haksızlık olurdu. Bugün dedik ki şöyle başka bir lezzet olsun sofralarımızda ama en az Mısır Çorbası kadar da sağlıklı olsun ve işte huzurlarınızda  Mısırlı Bulgur tarifimiz. Yapıp, yiyecek olan herkese şimdiden afiyet ve şifa olsun.

Mısırlı Bulgur Malzemeleri

Mısırlı Bulgur Yapılışı

Mısırlı Bulgur Nasıl Yapılır?

1 tane soğan ile 2 sivri biberi küp küp doğrayın. 1 çay bardağı sıvı yağ ile kavurun. Kavurduktan sonra 3 tane domatesi küp küp doğrayıp ilave edin. Biraz karıştırın. 1 kaşık domates salçasını ilave edin. Ayıkladığımız Yıkadığınız 2 su bardağı bulguru üzerine dökün. 1 çay bardağı mısır konservesini de ilave edin. 2 diş sarımsık koyun. Tuz, karabiber ve nane atın. 2,5 bardak su koyun. Kaynayınca altını kısın ve demlenmeye bırakın.