SALATA TARİFLERİ

Nohutlu Mercimek Salatası Tarifi

Şöyle bol limonlusundan bol bakliyatlı nefis mi nefis, ferah mı ferah nohutlu mercimek salatasına ne dersiniz? Çay saatlerinde patates salatasına alternatif olabilir!

  • 5 kişilik
  • ios-clock-outline 20 dk
  • 9 kişi bu tarifi tamamladı
Nohutlu Mercimek Salatası
yourm yap
4.9
235 paylaşım

Tarife Başlamadan Önce

Tarihi kaynaklara göre Nohut, 7000-7500 yıl önce Türkiye’nin Güney Doğu bölgesinde yetiştiriliyordu. Bu nedenle de Anayurdu Türkiye olarak bilinmektedir. Bugün artık ekvator kuşağından kuzeyde Rusya ile güneyde Avustralya’ya kadar uzanan bölgelerde, deniz seviyesinden 5000-5500 m’ ye kadar olan yüksekliklerde üretilebilmektedir. Meyveleri bol nişastalı-azotlu maddelerce zengin, taneleri bitkisel protein, demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller deposu Nohut. Diğer botanik isimleri ise, Cicer arietinum, Chickpea, Pois chiche olarak bilinir.

Nohut, tahılların arasında en çok protein, kalsiyum, çinko, demir ve magnezyumu nohut içermektedir. Nohut tanesinin dış kısmındaki posa, kalp ve damar sağlığını korur, kolesterolü düşürür. Tanesinin iç kısmında nişasta olmasına rağmen dışında posa bulunması, nişastanın kana karışmasını yavaşlatır. Bu sağlıklı beslenmeye yardımcı olur. Doymamış yağ asitleri içerir. Leblebi şeklinde tüketilebilir. Proteinden en çok faydalanıldığı hali diğer tahıllarla birlikte pişirildiğindedir.Dış kabuğu sindirilemeyen posalar içerdiğinden kalsiyum ve demir emilimi düşük olur. Yeterli miktarda ıslatılıp, doğru pişirme yöntemi sayesinde sindirilemeyen posaların etkisi kaybolarak demir ve kalsiyum bağlayıcı etkisini kaybeder. B ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Islatarak beklettiğinizde dış kabukları ayrıldığı için gaz yapma etkisini kaybeder. Nohutun pişirme suyunu atmamanız çok önemli. Çünkü B grubu vitaminler ve mineral bu sudadır. Nohutu yüksek ısıda pişirmeniz protein kaybına neden olur.

Mantarlı Yeşil Mercimek Salatası tarifimize bayıldınız, bugün sizler için yine çok besleyici bir salata hazırladık; Nohutlu Mercimek Salatası tarifimiz için haydi buyurun mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık...

Nohutlu Mercimek Salatası Malzemeleri

Nohutlu Mercimek Salatası Yapılışı

Nohutlu Mercimek Salatası Nasıl Yapılır?

Bir salata kasesinin içerisine 2 su bardağı haşlanmış nohut, 2 su bardağı haşlanmış yeşil mercimek koyuyoruz. Üzerine 1 avuç ince doğranmış maydanoz ekliyoruz. Dilediğiniz kadar kırmızı kapya biber ve salatalık turşusunu küçük küçük doğruyoruz. Üzerine 1 tane yemeklik doğranmış kırmızı kuru soğan ekleyip üzerine yarım limon suyu ve 5 yemek kaşığı zeytinyağı döküyoruz. Üzerine yarım tatlı kaşığı tuz serpip tüm malzemeyi harmanlıyoruz ve servis yapıyoruz. Afiyet olsun…