Nohutlu Pilav

Nohutlu Pilav Tarifi

Nohutlu pilavı kim sevmez ki? Yanında mis gibi yayık ayranıyla yeme de yanında yat. İşte nefis nohutlu pilav tarifi

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Nohut, diğer isimleri Cicer arietinum, Chickpea, Pois chiche diye bilinir. Yemeklik baklagillerdendir. Derin bir kazık köke sahiptir. Kendi çiçek tozları ile döllenir. Meyveleri şişkin olup, oval biçimlidir. Uç tarafa doğru sivri ve ucunda tüyleri vardır. Meyvenin içerisinde 1-3 adet tohum bulunmaktadır. Çiçek sapları çiçekleri taşır, beyaz, pembe veya mavi renkte olabilirler. Çakıldak, kapçık adını alan torbalarda tohumlar meydana gelirler. Tohum renkleri ise degişiklik gösterir. Beyaz, krem, sarımsı ya da kahverengi renklerinde görülebilirler.

Nohut tanesinin dış kısmındaki posa, kalp ve damar sağlığını korur, kolesterolü düşürür.
Tanesinin iç kısmında nişasta olmasına rağmen dışında posa bulunması, nişastanın kana karışmasını yavaşlatır. Bu sağlıklı beslenmeye yardımcı olur. Doymamış yağ asitleri içerir. 
Leblebi şeklinde tüketilebilir. Proteinden en çok faydalanıldığı hali diğer tahıllarla birlikte pişirildiğindedir. Tahılların içinde en çok protein, kalsiyum, çinko, demir ve magnezyumu nohut içermektedir. Dış kabuğu sindirilemeyen posalar içerdiğinden kalsiyum ve demir emilimi düşük olur. Yeterli miktarda ıslatılıp, doğru pişirme yöntemi sayesinde sindirilemeyen posaların etkisi kaybolarak demir ve kalsiyum bağlayıcı etkisini kaybeder. B ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Islatarak beklettiğinizde dış kabukları ayrıldığı için gaz yapma etkisini kaybeder. Nohutun pişirme suyunu atmamanız çok önemli. Çünkü B grubu vitaminler ve mineral bu sudadır.

Bezelyeli Pilav olur da Nohutlu Pilav olmaz mı sanıyordunuz :) Şimdiden ellerinize sağlık...


Nohutlu Pilav Tarifi İçin Malzemeler

  • 2 su bardağı pirinç
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 su bardağı su
  • 1 su bardağı haşlanmış nohut
  • Tuz

Nohutlu Pilav Tarifi Nasıl Yapılır?

2 su bardağı pirinci ayıklayıp yıkıyoruz. Bir kaba alarak üstüne çıkana kadar sıcak su ekliyoruz ve su soğuyana kadar bekletiyoruz. Pilav tenceresinde 3 yemek kaşığı tereyağı ve 1 yemek kaşığı sıvı yağ eritiyoruz. Üzerine 2 su bardağı su ekliyoruz ve kaynayınca 1 su bardağı haşlanmış nohutu atıyoruz. Bir taşım kaynayınca süzdüğümüz pirinçleri de atıp tuz serpiyoruz. Kaynayınca ocağın altını kısarak 15 dakika pişiriyoruz. Afiyet olsun…

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 2440 üye,
  • 1692 tarif,
  • 864 makale
Şimdi ücretsiz katıl