ET YEMEKLERİ

Patatesli Ciğer Kavurma Tarifi

Ciğer kavurma ile kapya biberin yakıştığını kapya biberli ciğer kavurma tarifimizde söylemiştik. Şimdi içerisine kızarmış patates de ekledik ve lezzetine doyamadık!

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 6 kişi bu tarifi tamamladı
Patatesli Ciğer Kavurma

Tarife Başlamadan Önce

Bilinen en eski bitkilerden biridir Patates, Milattan Önce 1400’lerde hasat edilmeye başlanmıştır. 1500’lü yıllarda İspanyol kaşiflerin Amerika seyahatleri dönüşünde patatesi Avrupa’ya getirmişler ve adına “patata” demişler. 

Bu dönemler de kıtlık had safhaya ulaşıp, halk açlıktan ölmeye başlayınca Fransa Kralı 16. Louis ve Kraliçe Marie Antoinette de patates tüketimini özendirme kampanyasına katılmıştır. Kral, 50 hektarlık bir askeri araziye sadece patates ektirip, çok değerli bir bitki yetiştiriliyormuş gibi tarlanın etrafına nöbetçiler diktirdi. Bu da halkın oldukça ilgisini çekmiştir. Zaten kralın amacı da budur. Fransa Kraliçesi Marie Antoinette ise çiçeklerinden saçlarına süs yaparak patatesi modaya sokmayı başarmıştır. 

Amerikalı demiryolu kralı Cornelius Vanderbilt 1853 yılında Saratoga Springs'te, bir restorana gitmiş. Sipariş ettiği patates kızartmalarının çok kalın olduğundan yakınmış, restoran aşçısı George Crum ise Vanderbilt’e öfkelenmiş ve patatesleri kağıt inceliğinde kesip kızartmış. Aslında amacı Vanderbilt’i kızdırmak olan Crum, bugün hala severek tükettiğimiz cipslerin ilk üreticisi olmuş. 

Patates, günümüzde artık dünyanın 125 ülkesinde yetiştirilmektedir. Toprak altında yetiştiğinden ve sadece ihtiyaç olduğunda toprak altından çıkarıldığı için, yüzyıllar boyunca yağmacılara ve hırsızlara karşı etkili bir besin deposu olmuştur. İnsanlık tarihinin kurtarıcısı, dünyada ki açlığı sona erdirecek tek ürün; Patates. Diğer hayati ürünler ise buğday, pirinç ve mısırdır.

Kapya Biberli Ciğer Kavurma tarifimizi bir de bugün hazırladığımız hali ile denemenizi tavsiye ediyoruz; Patatesli Ciğer Kavurma tarifimizi yemelere doyamayacaksınız. Şimdiden ellerinize sağlık...

Patatesli Ciğer Kavurma Malzemeleri

Patatesli Ciğer Kavurma Yapılışı

Patatesli Ciğer Kavurma Nasıl Yapılır?

Bir tavada 2 tane küp doğranmış patatesleri kızartıyoruz.

1 kilo kuşbaşı doğranmış dana ciğeri yıkayıp süzdürüyoruz ve bir tencereye alıp kendi suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Üzerine jülyen doğranmış 1 tane soğan, 2 tane jülyen doğranmış kapya biber, 2 tane jülyen doğranmış sivri biber, 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çay bardağı sıvı yağ ekleyip kavuruyoruz. Soğan ve biberler kavrulduktan sonra servis tabağına alıyoruz ve üzerine kızarttığımız patatesleri ilave edip maydanoz ile servis yapıyoruz. Afiyet olsun...