Peynir Soslu Makarna

Peynir Soslu Makarna Tarifi

Makarna ve peyniri çok seviyorsanız, bu tarifle 3 peyniri ve 3 renkli makarnayı bir araya getirerek nefis bir lezzet elde edebilirsiniz...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
20 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Makarna durum buğdayı, su ve yumurtadan yapılır. Durum buğdayı yüksek gluten içerdiğinden makarna için en elverişli buğday olmaktadır. Ve bu makarnalar kurutulduğunda hemen hemen sonsuz bir süre saklanabilmektedir. Ülkemizde durum buğdayı üretildiğinden, aynı zamanda ucuz, pratik ve uzun raf ömrü sayesinde sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında daima yerini korumaktadır. Pek çok kişinin ana yemek olarak tükettiği, bizim kültürümüzde ise “ana yemeği yalnız bırakmak olmaz” dan yola çıkarak tükettiğimiz, kökeni İtalya olan enfes hamurişi. Makarna denilince İtalya, İtalyan yemeği denilince makarna ilk akla gelenlerdir şüphesiz. Bu yüzden de yüzyıllar boyudur kökeninin İtalya olduğu düşünülür. Elbette en yaygın olduğu ülke İtalya, fakat köken o kadar eskidir ki nerede başladığını bilmek imkansızlaşır. Arkeologlar, Asyalıların makarna ve türevlerini binlerce yıl öncede ürettiklerine inanmaktadır. Öyleyse makarna, Asya’dan Batı’ya doğru yayılmış oluyor. Marco Polo’nun makarnayı yaygın bir kanıya göre Çin’de keşfedip, İtalya’ya getirdiğini ve bunun 13. yüzyılda gerçekleştiğini söylesek, bizde şaşkınlığımızı gizleyemedik ama tam da tarihte bu şekilde yerini almış. Öyle ki, Marco Polo seyahatlerini kaleme aldığı kitabında “un üreten bir ağaç” ile karşılaştığından bahsetmiş. Tabii Marco Polo’nun kitabının orijinali bulunamadığından, bu varsayımlar uzmanlara ve anlatılara dayandırılmaktadır. 
 
Makarna, kökeni olduğunu düşündüğümüz İtalya da Pasta, Japonya ve Çin’de noodle, Almanya’da spaetzle, bizde ise erişte. Kültürel olarak italyan yemeği olsa da, Japonya ve Çin noodle’larından türemiş bir yemek olması ihtimal dahilindedir. 

Bugün sizler için Peynir Soslu Makarna tarifimizi hazırladık. Bir ara Salçalı Makarna tarifimizide denemeyi unutmayın. Şimdiden ellerinize sağlık...


Peynir Soslu Makarna Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 paket üç renkli makarna
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Yarım su bardağı süt
  • 50 gram beyaz peynir
  • 50 gram parmesan peyniri
  • 50 gram kaşar peyniri

Peynir Soslu Makarna Tarifi Nasıl Yapılır?

1 paket üç renkli makarnayı tencerede haşlayıp süzüyoruz ve 2 yemek kaşığı tereyağı, 2 yemek kaşığı sıvı yağda makarnaları çeviriyoruz.

Bir sos tenceresinde yarım su bardağı süt, 50 gram ufalanmış beyaz peynir, 50 gram rendelenmiş parmesan peyniri ve 50 gram rendelenmiş kaşar peynirini çırpıcı yardımıyla karıştırarak bir taşım kaynatıyoruz. Kaynayınca 3 peynirli sosumuzu 3 renkli makarnaların üzerine ilave edip harmanlıyoruz ve sıcak servis yapıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl