POĞAÇA TARİFLERİ

Peynirli Karnıyarık Poğaçası Tarifi

Karnıyarık böreği olur da karnıyarık poğaçası olmaz mı? Adını görüntüsünden alan peynirli lezzeti denemeden geçmeyin. Dilerseniz domates ve biberle süsleyebilirsiniz.

  • 7 kişilik
  • ios-clock-outline 35 dk
  • 8 kişi bu tarifi tamamladı
Peynirli Karnıyarık Poğaçası

Tarife Başlamadan Önce

Peynir kelimesi Türkçe olup, ilk defa Memluk Türkçesi’nde benir, penir, beynir olarak geçmiştir. Yazılı olan en eski öz Türkçe karşılığı ise Kaşgarlı Mahmut tarafından kaleme alınan Dîvânü Lugati’t-Türk kitabında geçmektedir; Udma ve udhıtma olarak. Udhıtmak Uygur Türkçesi’nde uyutmak anlamına gelir, Udhıtma udhıttı ise sütü uyutmak, uyumuş süt manasına gelir. Özetle peynir anlamında kullanılmıştır. Kökeni Türkler’ken, Türkiye’de 30 çeşit peynir üretilmektedir. Ancak söz konusu İngiltere’de tam 700 çeşit peynir üretilir. Peynire bu kadar çok farklılık sunan ise tabi ki kullanılan sütün türü, sütü ayrıştırmak için kullanılan asit ve bakteriler, olgunlaşma süresi ve eklenen aroma ve mayalardan kaynaklanmaktadır.

Ülkemizde tüketimi en yaygın olan peynirler şu şekildedir;

Beyaz peynir olmazsa olmazımızdır. Beyaz peyniri takiben kaşar peyniri ve deri peyniri gelir. Yöresel peynirler yönünden de hayli çeşitlilik mevcuttur. Krem peynir, Kars kaşarı, Tunceli tulum peyniri, Posof çeçil peyniri, Kelle peyniri (Mihaliç), Küflü Ardahan deri peyniri ve çökeleği, Keçi peyniri, Ezine peyniri, Erzincan tulum peyniri, İzmir tulum peyniri, Van Otlu peyniri, Lor Urfa beyaz peyniri, Çerkez peyniri, Hellim Abaza peynirleri, Civil (tel) peynir, Dil peyniri, Maraş peyniri, Çökelek, Yozgat çanak peyniri, Külek peyniri,Örgü peyniri, Çeçil peyniri, Golot peyniri, Hatay cara peyniri, İstanbul çayır peyniri, Manisa çayır peyniri, Kars gravyer peyniri, Ordu torba peyniri, Giresun imansız peyniri, Denizli Yörük peyniri, Karaman tuluk peyniri, Küp peyniri ve Roquefort peyniri en bilinen çeşitler arasındadır.

Bugün sizler için Peynirli Karnıyarık Poğaçası tarifimizi hazırladık. Siz siz olun bir ara muhakkak Haşhaşlı Peynirli Poğaça tarifimizide deneyin. Şimdiden ellerinize sağlık...

Peynirli Karnıyarık Poğaçası Malzemeleri

Peynirli Karnıyarık Poğaçası Yapılışı

Peynirli Karnıyarık Poğaçası Nasıl Yapılır?

2 ajda çay bardağı yoğurt, 1 tane yumurta, 1 yumurta akı, 1 ajda çay bardağı sıvı yağ, 1 tatlı kaşığı tuz, aldığı kadar un ve 1 paket kabartma tozunu bir kapta yoğuruyoruz. (Hamur elinize yapışmayacak hale gelene kadar) Hamurdan mandalina büyüklüğünde elimize alıyoruz. Tezgah üzerine elimizle kare şeklinde açıp altından ve üstünden 2 parmak boşluk bırakarak kesiyoruz. (Tam ucuna kadar kesmiyoruz ki açılmasın) Orta kısmına biraz beyaz peynir koyarak altını ve üstünü birbirinin üzerine gelecek şekilde kapatıyoruz. (Peynirler boşta kalacak) Tüm hamuru bu şekilde hazırlayarak yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye diziyoruz. Kenar kısımlarına yumurta sarısı sürerek 200 derecelik fırında pişiriyoruz. Afiyet olsun…