Peynirli Muska Börek

Peynirli Muska Börek Tarifi

Fırında pişme süresi ile birlikte sadece 40 dakikada hazır olan oldukça kolay ve lezzetli peynirli muska börek tarifine ne dersiniz? Ani misafirler için nefis tarif!

4.4

KAÇ KİŞİLİK
12 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
40 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Peynirin tarihi bizlerin tarihi kadar eskidir. Milattan Önce 8000’li yıllara dayanır. Kelime olarak Türkçe olup, ilk defa Memluk Türkçesi’nde benir, penir, beynir olarak geçmiştir. Yazılı olan en eski öz Türkçe karşılığı ise Kaşgarlı Mahmut tarafından kaleme alınan Dîvânü Lugati’t-Türk kitabında geçmektedir; Udma ve udhıtma olarak. Udhıtmak Uygur Türkçesi’nde uyutmak anlamına gelir, Udhıtma udhıttı ise sütü uyutmak, uyumuş süt manasına gelir. Özetle peynir anlamında kullanılmıştır. Peynire bu kadar çok farklılık sunan ise tabi ki kullanılan sütün türü, sütü ayrıştırmak için kullanılan asit ve bakteriler, olgunlaşma süresi ve eklenen aroma ve mayalardan kaynaklanmaktadır. Kökeni Türkler’ken, Türkiye’de 30 çeşit peynir üretilmektedir. Ancak söz konusu İngiltere’de tam 700 çeşit peynir üretilir. 

Peynir için özlü sözler;

-Amerikalı yazar ve editör Clifton Fadiman; “Bir peynir de sizi hayal kırıklığına uğratabilir; mat, naif yada aşırı sofistike oluşu ile. Ama yine de oradadır, sütün sonsuzluğa sıçrayışında”

-Fransız general ve başkanı Charles De Gaulle; “246 tür peyniri olan bir ülkeyi nasıl idare edebilirsin?”

-İskoç roman, şiir, gezi yazarı Robert Louis Stevenson; “Bir çok geceler peyniri düşledim, çoğunlukla eritilmiş olarak…” 

-Fransız avukat ve politikacı Jean-Anthelme Brillat-Savarin; “Peynir olmadan bitirilen bir akşam yemeği, çok güzel olan bir kadının tek gözlü olmasına benzer”

Bugün Peynirli Muska Börek tarifimizi hazırladık. Arzu ederseniz, bir arada El Açması Zeytinli Muska Börek tarifimizi denersiniz. Parmak yeme garantili :) Şimdiden ellerinize sağlık…


Peynirli Muska Börek Tarifi İçin Malzemeler

  • 200 gram beyaz peynir
  • 1 tane yumurta
  • 3 tane yufka
  • 1 tane yumurta sarısı

Peynirli Muska Börek Tarifi Nasıl Yapılır?

İç harcı için: Bir kapta 200 gram beyaz peyniri çatal yardımıyla eziyoruz. Üzerine 1 tane yumurta kırıyoruz. Hepsini birlikte harmanlıyoruz. 

1 tane yufkayı bütün açıp dörder parmak kalınlığında uzun uzun kesiyoruz. Kestiğimiz her parçanın içerisine hazırladığımız peynirli iç harcımızdan 1 tatlı kaşığı koyup muska şeklinde kapatıyoruz. Bunu 3 tane yufka için yapıyoruz. Yağlı kağıt koyduğumuz tepsiye dizip üzerlerine 1 tane yumurta sarısını paylaştırarak sürüyoruz. 190 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun… 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
4.4

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl