Peynirli Spaghetti

Peynirli Spaghetti Tarifi

Yemek yapmaya vakit bulamadınız ya da aniden misafir mi geldi? Peynirli makarna imdadınıza yetişiyor...

5.0

Tarife Başlamadan Önce

Avrupa’da yapılan peynirler daha serin olduğu için daha tuzsuzdur. Ancak sıcak bölgelerde peynirleri yüksek ısılara maruz bırakmamak için çok ekşi ve tuzlu olmaktadır. Dünya üzerinde en fazla peynir üreten ülke Amerika. Her ne kadar en fazla peyniri Amerika üretsede tüketim konusuna gelince Yunanistan ve Fransa kişi başına en fazla peynir tüketen ülkeler arasında. Yılda ortalam 25 Kilo kişi başı tüketim. Yıl yıl bakıldığında bu rakam Amerika’da 14 Kilo ve ülkemizde ise kişi başı yılda ortalama 6 Kilo’dur. 

Milattan Önce 8000’li yıllara kadar gitmektedir Peynirin tarihçesi. Yani aslında insanlık tarihi kadar eskiye dayanan bir yiyecektir Peynir. Her ne kadar net bir tarihsel veri olmasada, Milattan Önce 8000’li yıllar yani koyunların evcilleştirildiği tarih ile 9000’li yıllar olarak varsayımda bulunulmaktadır. İlk peynirin Orta Doğu insanları ve Orta Asya göçebe Türkleri tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Peynir kelimesi Türkçe olup, ilk defa Memluk Türkçesi’nde benir, penir, beynir olarak geçmiştir. Yazılı olan en eski öz Türkçe karşılığı ise Kaşgarlı Mahmut tarafından kaleme alınan Dîvânü Lugati’t-Türk kitabında geçer.

Yoksa sizde peynirin sadece ve sadece inek, koyun veya keçi sütünden yapıldığını mı sanıyorsunuz? O halde size bir sır verelim; Peynir, süt verebilen her hayvandan üretilebilir hatta günümüzde üretilmektedir. İsveç’de bir çiftlik geyik peyniri yapmaktadır. Geyiklerde süt salgılama periyodu çok kısa dönemler halinde olur. Bu çiflikteki 3 geyikten yılda toplam 300 kg peynir elde edilmektedir. Peynirin kilogram fiyatı ise dudak uçuklatan türden, kilosu tam 1000 Dolar. Dünyanın en pahalı peyniri olarak bilinmektedir.

Spagetti Bolonez bir klasik olabilir ama farklılık arayanlara nefis bir tarif hazırlayalım dedik; Peynirli Spaghetti tarifimiz için doğru mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık...


Peynirli Spaghetti Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 paket spaghetti makarna
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • İstenilen miktarda beyaz peynir

Peynirli Spaghetti Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir tencerede 1 paket spaghetti makarnayı kırmadan bütün halde haşlayıp süzüyoruz. 1 çay bardağı sıvı yağ ile 2.5 yemek kaşığı tereyağını tencerede eritiyoruz.Üzerine haşladığımız makarnaları atıp tuzunu serpiyoruz ve hepsini birlikte çeviriyoruz. Servis yaparken üzerine istediğimiz kadar peynir ufalıyoruz. (İster inek peyniri, ister lor peyniri isterseniz de tulum peyniri koyabilirsiniz) Afiyet olsun...

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir