Pırasa Çorbası

Pırasa Çorbası Tarifi

Fransız mutfağının klasik çorbasını bir de siz deneyin. Besleyici bir çorba olan pırasa çorbasının tadının lezzetli olacağına emin olabilirsiniz.

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
1 Saat

Tarife Başlamadan Önce

Tarihin en eski çağlarından beri insanların sofralarını süslemektedir Pırasa. Pırasa. tıpkı sarımsak ve soğan gibi Zambakgiller ailesine üyedir. Pırasa ismi dilimize Yunancadaki "prason" sözünden gelmiştir. Botanik bilim insanlarına göre yaban pırasası, Akdeniz havzası ve Ortadoğu'nun yerli bitkilerindendir. Antikçağda Ortadoğu ve Mezopotamya'nın en sevilen sebzelerinden biri olmuştur pırasa.

Pırasa, her ne kadar ekildiği bölge ve ömürleri dikkate alınsa da yüzlerce pırasa çeşidi olduğu bilinmketedir. Ancak, yaprak ve sap kısmı baz alınarak bakıldığında sadece 6 adet pırasa çeşidi vardır. Bunları yakından tanıyalım;

Tereyağbaşlı Pırasa: Baş kısmı yayvan olan bu pırasa çeşidi, Avrupa'da yaygın olarak bulunmaktadır. Yurdumuzda ise İnegöl pırasası adı ile bilinmektedir.

Iceberg Pırasa: Bu çeşidinin baş kısmı ise tıpkı lahana gibidir. Lahana gibi yoğun ve sıkıdır. Bilinen diğer ismi ile “Gevrekbaş Pırasa”dır. Genellikle Amerika’da yetişen gevrekbaş pırasa, en narin tür olarak bilinmektedir.

Yaz Gevreği Pırasa: Yapısının gevrek oluşundan dolayı adına Gevrekbaş Pırasa denilmektedir. Diğer bir adı “Batavian Pırasa” olup, baş kısmı yoğundur. 

Çin Pırasası: Acımtırak bir tada sahip olan bu pırasa çeşidinin, baş kısmı yok denecek kadar azdır. Görüntü olarak tıpkı bir kılıca benzer.

Yayvanyapraklılar: Bu pırasa çeşidinin yaprakları ise çok narin ve incedir.

Romen Pırasa: Uzun yaprakları olan bu çeşidinin baş kısmı, diğer pırasa çeşitlerinden farklı şekilde kendine özgüdür. Bir diğer ismi ise CO’dur.

Zambakgiller familyasından Soğan Çorbası yaparız da Pırasa Çorbası yapmaz mıyız hiç? Buyurun mutfaklara. Yiyenlere şifa olsun. Şimdiden ellerinize sağlık...


Pırasa Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

 • 4 tane pırasa
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 1 tane soğan
 • 1 yemek kaşığı un
 • 4 su bardağı su
 • Yarım yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 paket krema

Pırasa Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

4 tane pırasayı ayıklayıp yeşil yerlerini kesiyoruz. Yıkadıktan sonra ince ince halka şeklinde doğruyoruz. Bir tencerede yarım çay bardağı sıvı yağla 1 tane yemeklik doğranmış soğanı kavuruyoruz. Pırasaları atıp bir iki çevirip kavuruyoruz. 1 yemek kaşığı un koyup kokusu çıkana kadar karıştırıyoruz. 4 su bardağı su ekleyip el çırpıcısıyla kaynayıncaya kadar karıştırıyoruz. Kaynayınca yarım yemek kaşığı tereyağı koyuyoruz. 1 tatlı kaşığı tuz atıp pırasalar pişince 1 paket krema ekliyoruz. Bir taşım daha kaynatıyoruz. Maydanozla servis yapıyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
15 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

 • 2580 üye,
 • 1740 tarif,
 • 891 makale
Şimdi ücretsiz katıl