DOLMA TARİFLERİ

Pirinçli Enginar Dolması Tarifi

Yaprakları ayıklanmış enginardan genellikle zeytinyağlı dolma yapıyoruz ancak klasik bir dolma harcıyla pişirmeyi denemediyseniz, işte nefis tarifi

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 7 kişi bu tarifi tamamladı
Pirinçli Enginar Dolması
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

İda Dağı’nda ki Zeus’tan Avrupa’da ki Krallara kadar hep sevilmiş, binlerce yıldır sofralarımızı süsleyen enginar, neredeyse her derde deva olarak nitelendirilmiş. Enginar, eski Yunan ve Roma İmparatorluğu döneminden beri bilinen bitkidir.

O dönemlerin kral ve soylularının sofralarını süslemiş. Geçmiş dönemde bir asilzade yemeğiymiş enginar. 15. yüzyıl da Avrupa’ya yayılmaya başlayan enginar, 16. yüzyıl’da Fransa, İngiltere ve Almanya, 17. yüzyıl da ise Amerika'ya girmiş. Roma İmparatorluğunun soylu ve asilzadeleri enginarı, baharat, sirke ve bal ile hazırladıkları bir sosla tatlandırarak yemeyi tercih ederlermiş. Ve bu yapılan sosla hazırlanan enginar aynı zaman da uzun süre saklanabiliyormuş. Ülkemizde ise enginar 16. yüzyılda Avrupa'dan Osmanlı topraklarına göçen Museviler tarafından yetiştirilmeye başlanmıştır.

17. Yüzyıl da XIII. Louis'in doktoru La Framboisiere, kaleme aldığı bir yazısında enginarın kanı ısıttığı, akışını hızlandırdığını ve insan doğasını Venüs'le aşk savaşına teşvik ettiğini yazmış. Bunun üzerine enginar, sadece erkekler tarafından afrodizyak bir sebze olarak yenilmeye başlanmış ve kadınlara yasaklanmış!

Dünyada tüketilen enginarların yüzde 85’i, Akdeniz ülkeleri tarafından üretiyor. İlk sırada İtalya var. Sonra onu Mısır, İspanya, Peru izliyor. Ülkemiz ise yedinci sırada yer alıyor.

Türk mutfağında enginarın envai çeşit lezzetini yapar, hepsini de birbirinden çok severiz.  İşte onlardan biri; Pirinçli Enginar Dolması.

Pirinçli Enginar Dolması Malzemeleri

Pirinçli Enginar Dolması Yapılışı

Pirinçli Enginar Dolması Nasıl Yapılır?

4 tane ayıklanmış enginarın içini oyuyoruz. Ayıkladığımız enginarları limon ile ovarak bir kenarda bekletiyoruz.

Bir kapta 150 gram kıyma, 1 tane yemeklik doğranmış soğan, 1 avuç doğranmış maydanoz, 1 avuç doğranmış dereotu, 1 çay bardağı ayıklanmış yıkanmış pirinç, 1 yemek kaşığı salça, 1 tatlı kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı kuru nane ve yarım çay bardağı su koyup yoğuruyoruz.

Hazırladığımız harcı enginarların içerisine bölüştürüyoruz. 1 tatlı kaşığı salçayı tencerenin dibine yayıp enginarları diziyoruz. Üzerine 1 yemek kaşığı sıvı yağ gezdiriyoruz. Enginarların üzerine çıkmayacak şekilde su ekliyoruz. Kaynayınca altını kısarak, kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz.