KURABİYE TARİFLERİ

Şeker Hamurlu Kurabiye Tarifi

Şeker hamuru kurabiyesi nasıl yapılır? Doğum günleri ya da 23 Nisan gibi özel günlerde çocukları renkli çocuk kurabiyeleriyle sevindirin!

  • 19 kişi bu tarifi tamamladı
Şeker Hamurlu Kurabiye
yourm yap
5.0

Şeker Hamurlu Kurabiye Malzemeleri

Püf noktası

Renkli şeker hamurlarını nişasta ile açarken üzerlerinde beyazlık kalabilir. Islak havlu peçete yardımıyla silerseniz beyazlık kalmayacaktır.

Şeker Hamurlu Kurabiye Yapılışı

Şeker Hamurlu Kurabiye Nasıl Yapılır?

1 su bardağı mısır nişastası, 1 su bardağı pudra şekeri, yarım çay kaşığı kabartma tozu ve 2.5 su bardağı unu bir kaba eliyoruz. İçerisine oda sıcaklığındaki 200 gram margarini ekliyoruz. 1 tane yumurta ve yarım çay kaşığı tarçını da ekleyip hamuru yoğuruyoruz. Yoğurduğumuz hamuru streç film ile sıkıca sarıp bir saat buzdolabında bekletiyoruz. Dinlenmiş hamuru oklava yardımı ile açıyoruz ve yuvarlak kurabiye kalıbı ile kesip yuvarlak hamurlar elde ediyoruz. Hazırladığımız yuvarlak hamurları yağlı kağıtlı fırın tepsisine diziyoruz.Önceden ısıtılmış 190 derecelik fırında pembeleşinceye kadar pişiriyoruz. Kurabiyeler soğuduktan sonra hazır aldığımız beyaz renkli şeker hamurlarını tezgahta bir müddet elimizle yoğuruyoruz Elimizin ısısı ve oda sıcaklığında yumuşayacaktır zaten. Sonra nişasta yardımı ile açıyoruz ve büyük yuvarlak kurabiye kalıbı ile kesip soğuyan kurabiyelerin ve şeker hamurunun arasına fırça yardımı ile bal sürerek yapıştırıyoruz. Üzerlerine nişasta yardımı ile açılmış ve küçük yuvarlak kurabiye kalıbı ile kesilmiş farklı renklerdeki şeker hamurlarını bal sürerek yapıştırıyoruz. Son olarak kalan renkli şeker hamurlarını üzerlerine bıçak yardımıyla şekil vererek kesiyoruz ve bal sürerek yapışyırıyoruz. 4-5 saat geçtikten sonra dilerseniz poşetleyebilir ve çocuklara hediye edebilirsiniz. Afiyet olsun. :)