Sirkeli Un Çorbası

Sirkeli Un Çorbası Tarifi

Un çorbanıza sirke ve sarımsak katarak tadını yalancı işkembe çorbasına çevirebilirsiniz...

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
35 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Çorba kelime kökeni olarak Sanskritçeden geliyor. Türediği Sû ve Pô kelimelerinin anlamı; “iyi beslenme”. Dilimize ise Farsçadan geçtiği bilinmektedir, “tuzlu haşlama” manasına gelen “shorba” kelimesinden türetilmiştir. Hemen her Avrupa ülkesinde de çorbaya Latince suppare kökünden gelen isimler verilmiştir. Bunun nedeni suppare kelimesinin hem ıslatma, hem de hafif yemek anlamlarında kullanılmasıdır. Çorbanın ilk defa günümüzden tam tamına 10.000 yıl önce yapıldığına inanılmaktadır. Hatta ilk çorbanın kaya oyuklarına ya da hayvan derilerine konan suyun içerisine ateşte kızdırılan ufak taşların atılarak besinlerin kaynatılmasıyla yapıldığı iddia edilmektedir. Daha sonraları bir dönüm noktası olarak Milattan Önce 6000’li yıllarda çömlek kullanılmaya başlanıyor. Milattan Önce 3600’lü yıllarda ise metal kazanlar icat ediliyor. Böylelikle çorbanın kaynatılacağı ilk büyük kaplar ortaya çıkmış oluyor. Çorbaya ilişkin bir başka bilgi ise, Milattan Sonra 3. yüzyıldan geliyor… Rivayete göre dönemin azizlerinden olan St. Patroklus, arpadan yapılan ekmeğini suya batırıp, üstüne tuz serperek yermiş. Bu örnek daha sonraları, Avrupa’nın beslenme düzenine girecek olan çorbanın ilk hali olarak tanımlanmaktadır. 

Yurdumuz çorba kültürü açısından oldukça zengin bir mutfağa sahip. Bunun ilk ve en önemli sebebi ise medeniyetler beşiği olmamızdan kaynaklanıyor. Doğal olarak, farklı lezzetler ve değişik malzemelerin bir araya gelmesi ile çorbalarımız şenleniyor. Uzmanlar, dünya üzerinde hiç bir ülkede Türkiye’de ki kadar çok çorba çeşiti olmadığında ise hemfikir. 

Un Çorbası mutfaklarımızda bir klasik, fakat biz bugün sizlere Sirkeli Un Çorbası tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...


Sirkeli Un Çorbası Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 3 tepeleme yemek kaşığı un
  • 3 su bardağı sıcak et suyu
  • 2 su bardağı sıcak su
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Yarım çay kaşığı karabiber
  • 1 diş sarımsak
  • Üzeri için sirke

Sirkeli Un Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

1 yemek kaşığı tereyağı ve 2 yemek kaşığı sıvı yağı derin bir tencereye alıp kızdırıyoruz. Azar azar 3 yemek kaşığı un ekleyip kısık ateşte kavurmaya başlıyoruz. Unu yakmadan kavurmaya ve hafif bir renk almasına dikkat ediyoruz. Kavrulan una 3 su bardağı et suyu ve 2 su bardağı sıcak suyu azar azar ekleyip topaklanmaması için bir el çırpıcıyla hızlıca karıştırıyoruz. Kaynamaya başlayınca 1 çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiber ilave ediyoruz. Servis yaparken üzerine 1 diş ezilmiş sarımsakla karıştırdığımız sirkeli sosu döküyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
12 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir