TATLI TARİFLERİ

Sütlü İrmik Helvası Tarifi

İrmik helvasını sütle yaparsanız daha yumuşak ve ağızda daha dolgun bir tat yakalayabilirsiniz. Sütlü irmik helvası gibisi yok!

  • ios-clock-outline 55 dk
  • 15 kişi bu tarifi tamamladı
Sütlü İrmik Helvası

Tarife Başlamadan Önce

İrmik unu yüksek oranda karbonhidrat içermektedir. Karbonhidratın yüksek olması demek iyi bir enerji kaynağı demektir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara ve yoğun spor yapan kişilerin tüketmesi önerilmektedir. Lifli bir gıda olan irmik, magnezyum bakımından da zengindir. İçerisinde bulunan protein değeri sayesinde glisemik indeksi düşük bir besindir. Bu sayede sindirimi yavaş olur ve kan şekeri yavaş bir şekilde yükselir. Ayrıca kişiye tokluk hissi de verir. Doktorlar özellikle şeker hastaları, diyet yapanlar ve insülin direnci rahatsızlığı yaşayanlara tavsiye etmemektedir.

100 gram İrmik, 369 kaloridir. İçerisindeki toplam yağ miktarı 1,1 gramken sodyum miktarı 1 miligram, potasyum miktarı 186 miligram, karbonhidrat değeri ise 73 gramdır.

Bugün sizler için bayılarak yediğimiz klasik İrmik Helvası tarifini biraz farklılaştırdık. Sütlü İrmik Helvası tarifimize biz bayıldık. Şimdiden ellerinize sağlık... 

Sütlü İrmik Helvası Malzemeleri

Sütlü İrmik Helvası Yapılışı

Sütlü İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

Şerbeti için: Bir tencereye 4 su bardağı toz şeker ve 4 su bardağı süt koyup şeker eriyene kadar karıştırıyoruz.

Bir tencereye 3 yemek kaşığı tereyağı ve 3 yemek kaşığı sıvı yağ koyuyoruz. Erimeye başladığında 3 su bardağı irmik ekleyip rengi koyulaşıncaya kadar kavuruyoruz. Hazırladığımız sütlü şerbeti tencereye yavaş yavaş dökerek karıştırıyoruz. Altını kısıp kapağını kapatarak suyunu çekince ocaktan alıyoruz. 15-20 dakika bekledikten sonra karıştırıp kalıba döküyoruz ve servis tabağına alıp ortasına ceviz koyuyoruz.