Turplu Sarı Havuç Salatası

Turplu Sarı Havuç Salatası Tarifi

Kansere kaşı koruyucu, böbrek ve karaciğere ise faydalı olan sarı havuç ile kalp ve damar sağlığına faydalı olan kırmızı turbu salatalık eşliğinde bir araya getirdik!

5.0

KAÇ KİŞİLİK
3 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
15 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Günümüzde tükettiğimiz havucun benzerinin aslında 10. Yüzyılda Anadolu’dan yayıldığı bilinmektedir. Mor köke sahip havuçların Afganistan’da ıslah edilerek, buradan Akdeniz çevresi, Batı Avrupa ve Çine yayıldığı son olarak 17. Yüzyılda da Japonya’da yetiştiriciliğine başlandığı rivayetler arasındadır. Yurdumuzda da yetiştirilen sebzelerden olması sebebiyle tüketimi oldukça fazladır. 

Havuç içeriğinde yüksek miktarda A vitamini barındırır. A vitamini karaciğer için çok faydalıdır. Düzenli olarak tüketilmesi, halinde hayat boyunca A vitamini eksikliği kaynaklı rahatsızlıklardan uzak kalmış olursunuz. Ayrıca göz ve kemik sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir. B6 vitamini, bakır, folik asit, tiamin ve magnezyum içermektedir. Sinir hücreleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Hasar gören beyin hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Darbe ve yaşlanmadan dolayı meydana gelen unutkanlık, bunama gibi hastalıklara karşı beyin sağlığını korur. Havuç içinde barındırdığı lifler sayesinde sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Mideyi kuvvetlendirir ve midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsak hareketlerinin daha sağlıklı devamlılığını sağlar. Her ne sebepten olursa olsun hasar görmüş hücrelerin onarılmasında önemli rol oynar. Antioksidan özelliğinden dolayı genel anlamda cildi korur ve temizler. Zengin mineral ve besin kaynaklarından dolayı aşırı tüketilmemesi tavsiye edilir. Bir porsiyon doğranmış havuçta ortalama % 10 K vitamini, % 6 C vitamini ve % 2 kalsiyum bulunur. 

Ülkece Turp Salatası tariflerini severiz. Hem vitamin hem şifa deposudur. Biz bugün sizler için Turplu Sarı Havuç Salatası tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık...


Turplu Sarı Havuç Salatası Tarifi İçin Malzemeler

  • 3 tane sarı havuç
  • 3 tane kırmızı turp
  • 1 tane salatalık
  • Yarım limonun suyu
  • 4 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Yarım tatlı kaşığı tuz

Turplu Sarı Havuç Salatası Tarifi Nasıl Yapılır?

3 tane sarı havucu soyuyoruz. Soyduktan sonra yıkıyoruz ve bir kaba rendeliyoruz. 3 tane kırmızı turpu yıkıyoruz ve onları da üzerine rendeliyoruz. Üzerine 1 tane salatalığı da soyuyoruz ve yıkıyoruz. Ortadan ikiye bölüp minik minik doğruyoruz. Üzerine yarım limonun suyunu sıkıyoruz. 4 yemek kaşığı sıvı yağ gezdiriyoruz. Yarım tatlı kaşığı tuz serpiyoruz. Tüm malzemeyi iyice harmanlıyoruz ve servis tabağına alıyoruz. Afiyet olsun...

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
7 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl