ÇORBA TARİFLERİ

Üç Mantar Çorbası Tarifi

Mantar seven ama krema sevmeyenler için sütlü mantar çorbası hazırladık. Üstelik üç mantar ile farklılık yarattık...

  • ios-clock-outline 25 dk
  • 8 kişi bu tarifi tamamladı
Üç Mantar Çorbası

Tarife Başlamadan Önce

Mantarlar ne hayvan, ne de bitki. Onlar başka bir kategoriye ait; Fungi… Fungiler bitkilerden ziyade insanlarla akraba. Evet yanlış duymadınız, bizde çok şaşırdık ama bilim böyle diyor. Hatta öyle ki, bazı evrim teorilerine göre Fungiler ve Homosapiensler aynı kökene dayanıyor.
Fungi familyasının yaşam süresi henüz bilinmiyor. Yüzyıllar boyu yaşayabilen mantarların ölümsüz olduğuna dair inanış ise günden güne artıyor.

Mantarlar pek çok hastalığın önlenmesinde veya tedavi amacı ile kullanılan antioksidanları içeriğinde bolca barındırmaktadırlar. Sindirim sistemi şikayetlerinde yararlı bakteriler olan probiyotikleri, doğal yollardan bazı gıdalar sayesinde tüketmemiz mümkün. Ve mantarlar en zengin probiyotik deposudur. Ayrıca 2006 yılında Amerika menşeli bir firma mantarların kök kısmında bulunan mycelium maddesi ile paketlemek malzemesi üretmiştir. Bu paketler hem doğa dostu hem de geri dönüştürülebilir olmuştur.

Bilim insanları mantarların DNA’sından yola çıkarak doğada 5 Milyondan fazla mantar çeşidinin olduğunu düşünüyor. Bunlardan en büyüğünün ABD’nin Oregon bölgesinde Blue Mountains dağlarında yer alan Bal Mantarı olduğu biliniyor. Dünyanın en büyük canlısı bir mantar, evet. 3,8 Kilometrelik alana yayılan bu bal mantarı, genetik benzerliği sebebiyle yerin altında birleşip tek gövde olmuşlar. Ormanda ki bu devasa organizma ağının ise 605 ton civarında olduğu düşünülüyor. Sıkı durun yaşı ise 1900 ile 8650 arasında olduğu tespit edilmiş durumda. Birkaç sene öncesine kadar ise kimsenin bu organizmanın varlığından haberi yokmuş. Bugün ise hala büyümeye devam ediyor.

Mantarlar hakkında kısa kısa da olsa enteresan bilgiler paylaştık. Şimdi asıl konumuza gelelim, ne de olsa yemek sitesiyiz efendim :) Bugün ki tarifimiz Üç Mantar Çorbası akşama yanına da Mantarlı Yeşil Mercimek Salatası yaparsanız hem sağlıklı hem de hafif beslenmiş olursunuz, bizden söylemesi… Şimdiden afiyet olsun.

Üç Mantar Çorbası Malzemeleri

Pişirme önerisi

Dilerseniz blendırdan da geçirebilirsiniz.

Üç Mantar Çorbası Yapılışı

Üç Mantar Çorbası Nasıl Yapılır?

1 yemek kaşığı sıvı yağ, 1 yemek kaşığı tereyağını eritip içerisine 2 yemek kaşığı un katıyoruz. Yakmadan, rengini karartmadan karıştırıyoruz ve içerisine yarım litre soğuk süt, 1 su bardağı su, çok ince kıyılmış mantarları, yarım tatlı kaşığı tuz ilave ediyoruz. Kaynayana kadar karıştırıyoruz ve kaynadıktan sonra 10 dakika daha pişirip ocaktan alıyoruz.