Yeşil İncir Reçeli

Yeşil İncir Reçeli Tarifi

Yeşil incir reçeliyle kahvaltı sofralarınız mis gibi karanfil kokusuyla dolsun...

4.7

HAZIRLANMA SÜRESİ
1 Saat

Tarife Başlamadan Önce

Güzel ve sağlığımıza bin faydalı meyve İncir. 

Ağacının boyları 3 ile 9 metre arasında büyüyebilirler. Çok sık olmamakla birlikte 15 metreye kadar uzadıkları görülmüştür. Kökü genellikle toprağın yüzeyine yakın bir yerde bulunur. Bunun yanı sıra çok derin köklere sahip olurlar. Kayıtlara geçen en derin kök 120 metre derinliğe ulaşmıştır. İncir meyvesi etli yapının içinde çiçek açan ters çevrilmiş bir çiçeğe sahiptir. Bu çiçek dışarıdan görünmez. incirler, küçük bir geçitten geçerek girintiye gelen özel bir eşek arısı türüyle polenlenir. Çeşitli hayvanlar da incir yiyip tohumlarını dışkılarından ayırırlar. İncirler, çiçeğin türüne ve kullandıkları üreme yöntemine göre dört kategoride toplanır. Kaprifig olarak adlandırılan sadece bir tür incir polen üretirken, diğer üç tip ise polene bağlıdır.

Meyvesinin aşırı tüketilmesi ishale yol açabilir. Bunun yanında bazı kişilerde alerjiye sebebiyet verebilir. Öte yandan kan şekerini kontrol altında tutmak için düzenli olarak ilaç kullananlar, mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar. 

Ha İncir Reçeli ha Yeşil İncir Reçeli demeyin :) Tariflerimizi yapıp tattıktan sonra yorumlarınızı bekleriz. Şimdiden ellerinize sağlık...


Yeşil İncir Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 kilo yeşil ham incir
  • 1 kilo toz şeker
  • 4 su bardağı su
  • Yarım limon
  • 4 adet kuru karanfil

Püf Noktası

Yeşil incir reçelini kuru, serin ve ışık almayan bir ortamda saklayabilirsiniz.

Yeşil İncir Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

1 kilo yeşil inciri soyduktan sonra, bol suyun içinde yaklaşık olarak 15 dakika kaynatıyoruz. Pişmiş olan incirleri kevgirle suyun içinden alıyoruz. Bunu birkaç defa bol suyla iyice yıkıyoruz. Ardından soğuk suyun içinde, mümkünse buzlu suda bekletiyoruz. Soğuk suyun içinden aldığımız incirlerin suyunu sıkıyoruz ve acı suyunu atmasını sağlıyoruz.

Bir tencerenin içine 1 kilo toz şekeri ve 4 su bardağı su koyarak kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra içine 4 tane karanfili ve 1 kilo ham incirleri atıyoruz. Bu şekilde 20-25 dakika kadar pişirerek, karışımın reçel kıvamına gelmesini sağlıyoruz. Reçelin içine en son yarım limon suyunu ilave ederek, 5 dakika kadar kısık ateşte pişiriyoruz. Daha sonra ocaktan alarak, ılınınca cam kavanozların içine reçeli koyuyoruz. Kavanozların ağzını kapatarak, ters çeviriyoruz. Bunu yaparken reçelin iyice soğumuş olmasına dikkat ediyoruz çünkü sıcak reçelin ağzını kapatırsak, içerde buhar yaparak reçelin bozulmasına neden oluruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
4.7

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl