Yumurtalı Kaşarlı Güveç Kavurma

Yumurtalı Kaşarlı Güveç Kavurma Tarifi

Bu tarifle, yumurtalı kavurma sevenleri bir üst seviyeye taşıyoruz. Sadece yumurtalı değil hem de kaşarlı hem de güveç içerisinde nefis bir kahvaltılık ve aperatif!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
25 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Yumurta, besinler içerisinde en kaliteli proteine sahip gıdadır. Yumurta proteini, vücuda dışardan alınması gereken elzem olan amino asitleri hem dengeli hem de yeterli miktarlarda içerir. Sağlıklı beslenmek için gerekli olan A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamin ve minerali büyük oranda içeriğinde barındırır. Protein bakımından da oldukça zengin bir gıda olan yumurta, özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından büyük önem taşır. Kolin içeren yumurta, beynin gelişiminde önemli rol üstlenmektedir. 

Bilinen 6 çeşit yumurta vardır. Gelin bu protein zengini gıdayı daha derinden inceleyelim;
Klavuz Yumurta: 42 - 48 gr ağırlığındaki yumurtalardır. 
Piliç Yumurta: 48 - 53 gr ağırlığındaki yumurtalara denir.
Yarka Yumurta: 53 - 58 gr ağırlığındaki yumurtalara Yarka yumurta denir. Klavuz, piliç ve yarka yumurtaları 24. hafta evresine kadar olan tavuklardan üremektedir.
Yeni Ana Yumurta: 58 - 62 gr ağırlığındaki yumurtalardır.
Eski Ana Yumurta: 62 - 67 gr ağırlığındaki yumurtalara denmektedir. Yeni ana ve eski ana yumurtaları 24. hafta ve 34. hafta arası evrede tavuklardan üremektedir.
Duble Yumurta: 67 gr ve üstü ağırlığındaki yumurtalardır. Duble yumurta 34.hafta ve daha ileri evresinde olan tavuklardan ürer.

Bugün sizler için Patatesli Yumurta tarifimize alternatif bir lezzet hazırlayalım dedik. Öyle birşey olsun ki yiyen parmaklarını kontrol etmek durumunda kalsın :) Nefis Yumurtalı Kaşarlı Güveç Kavurma tarifimiz için buyurun mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık...


Yumurtalı Kaşarlı Güveç Kavurma Tarifi İçin Malzemeler

  • 300 gram kavurma
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 tane yumurta
  • 50 gram rendelenmiş kaşar peyniri

Yumurtalı Kaşarlı Güveç Kavurma Tarifi Nasıl Yapılır?

300 gram kavurmayı yuvarlak bir güveç içerisine küp küp doğruyoruz. Üzerine 1 yemek kaşığı sıvı yağ gezdiriyoruz ve 1 yemek kaşığı da tereyağı da ekliyoruz. Güvecimizi ocağa alıp çok az çeviriyoruz ve ocaktan alıyoruz.

Bir kapta 3 tane yumurtayı çırpıyoruz ve kavurmanın üzerine gezdiriyoruz. Üzerine 50 gram rendelenmiş kaşar peyniri serperek önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında kaşarlar eriyene kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun…
 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir