ZEYTİNYAĞLI TARİFLERİ

Zeytinyağlı Çiçek Kereviz Tarifi

Kerevizlerinizi çiçek şekilde yapın zeytinyağlı kereviz tarifinizde çiçek açsın!

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 15 kişi bu tarifi tamamladı
Zeytinyağlı Çiçek Kereviz
yourm yap
5.0
2 yorum 138 paylaşım

Tarife Başlamadan Önce

Zeytin ağaçları genellikle ekim ayı itibari ile olgunlaşmaya ve hasat edilmeye başlanır. Bu mevsimde hasat edilen zeytinlerden elde edilen zeytinyağına erken hasat zeytinyağı denir. Ve bu zeytinler yeşil renktedirler. Genellikle kırma ve çizik yöntemiyle üretilirler. Zeytinler iyice karardığında tekrar hasat edilir. Bu dönemde toplanılan zeytinler işlenerek sofralık siyah zeytin elde edilir.

Erken hasat; Zeytinler daha tam olarak kararmadan toplanır. Bu zeytinlerden sıkılan yağa erken hasat adı verilir. Bu yağda daha fazla besin değeri (örneğin fenolik bileşenler, antioksidanlar) bulunur. Bu nedenle de daha aromatik ve keskin karakterli bir yağdır. Sıcak yemek yapımında asla kullanılmamalıdır. Mümkünse çiğ tüketilmelidir (özellikle kahvaltıda ya da tabağınıza aldığınız ılık zeytinyağlı yemeğin üzerine eklemek suretiyle). Çok kaliteli olan erken hasat yağ cildiniz için de bir şifa kaynağıdır. Yanıklarda, kuruluklarda, egzama tedavisinde vs. birebir yardımcıdır.

Soğuk sıkım; Zeytin hamuru makinede içinde dönerken, makinenin çeperinde dolaşan suyun sıcaklığının 26- 28 derece arasında olması demektir. Hemen belirtmekte fayda var bu su asla zeytine değmez. Zeytin hamuruna kaynar su temas ederse, o zeytinlerden kaliteli yağ alınması söz konusu değildir. Bu arada hemen belirtelim aslında soğuk sıkım bir mecburiyettir. Lüks değil…Milattan 10 Bin yıl önce Doğu Akdeniz bölgesinin doğal bitki örtüsünün parçası olan Oleaster, dikenli ve ufak meyveli yabani zeytin ağacıdır. Tohum ekmesi olmadan, kendiliğinden yetişen zeytine; yabani zeytin (oleaster) denir.

Bugün sizlere Zeytinyağlı Çiçek Kereviz tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Portakallı Kereviz tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Zeytinyağlı Çiçek Kereviz Malzemeleri

Zeytinyağlı Çiçek Kereviz Yapılışı

Zeytinyağlı Çiçek Kereviz Nasıl Yapılır?

4 tane kerevizi soyuyoruz yıkıyoruz ve yuvarlak şekilde doğruyoruz. Ortalarını kabak oyacağı ile oyuyoruz. Kenarlarını bıçakla tırtık tırtık kesiyoruz. 2 tane havucu soyduktan sonra ortadan kesip kenarlarına bıçakla çam ağacı şekli veriyoruz. 1 tane havucu da soyduktan sonra yuvarlak keserek oyduğumuz kerevizlerin ortalarına yerleştiriyoruz. Yayvan bir tencereye 1 tane soğanı halka halka doğruyoruz. Üzerine hazırladığımız kerevizleri ve havuçları koyuyoruz. Üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ ve yarım çay bardağı zeytinyağı ekleyip yarım limon sıkıyoruz. 4 tane kesme şeker atıyoruz ve üzerine çıkana kadar su koyuyoruz. Çok az kereviz yapraklarından da doğruyoruz. Kaynayınca kısık ateşte havuçlar yumuşayana kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun...