ÇORBA TARİFLERİ

Arpa Şehriyeli Yoğurt Çorbası Tarifi

Genellikle kesme makarna kullanarak hazırladığımız yoğurt çorbasını arpa şehriye ile pişirmeyi denediniz mi?

  • ios-clock-outline 30 dk
  • 8 kişi bu tarifi tamamladı
Arpa Şehriyeli Yoğurt Çorbası
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Yoğurt, böylesine güzel ve şifalı bir nimeti atalarımızın icat etmesi hiç şüphesiz ayrı keyiflendiriyor insanı. Tarihi de bir o kadar eskidir. Her ne kadar net tarih bilinmesede, Kaşgarlı Mahmut’un 10 asırda kaleme aldığı Divanü Lügâti’t-Türk eserinde bugünkü anlamı ile “yoğurt” kelimesi geçtiği bilinir. Avrupa’ya yayılışı ile ilgili olarak ilk bilgilere Fransız tıp tarihinde rastlanır. 15. Yüzyılda Fransa Kralı 1. Fransuva ateşli ishal hastalığına yakalanır. Krala Türkler tarafından tedavi amacıyla yoğurt götürülür ve yemesi tavsiye edilir. Kral’ın sağlığına kavuşmasında yoğurt etkili olur, o tarihte ve sonrasında ise yoğurt ilaç olarak tanınır. 

Bilindiği üzere uzmanlar, bağırsak sağlığı için en önemli besinlerin probiyotikler olduğunu sık sık söylemekteler. İşte bu probiyotikler Ev Yapımı Yoğurt içerisinde oldukça fazla bulunmaktadır. Ve uzmanlar yetişkinlerin günde bir kase, çocukların ise mutlaka ama mutlaka altı yemek kaşığı yoğurt tüketmeleri gerektiği konusunda hemfikirler. Yoğurt özellikle evde yapılmış olan, yüksek miktarda probiyotik içermektedir. Bu bağırsak dostları ise bağırsak duvarında bulunan ve besin emilimini sağlayan villusların yapısını koruyarak bağırsak hareketlerini düzenliyor. Ve onlar sayesinde kabızlık, ishal, hazımsızlık gibi şikayetler osn buluyor. İçeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanmanın azaltılmasında etkili oluyor. Düzenli olarak yoğurt tüketmenin yüksek tansiyon riskini azalttığı, büyük tansiyonların normal değerlerde seyrettiği kanıtlanmıştır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Hastalık ve enfeksiyonlara karşı savaşır. Yoğurdun içerdiği yararlı bakteriler sayesinde ciltte oluşan sivilce ve kızarıklıklar yok oluyor. Ve yine probiyotikler sayesinde kadınların sık karşılaştığı vajinal mantar enfeksiyonları da son buluyor. Özellikle spor sonrası oluşan kas yıpranmalarının onarılmasında yine yoğurdun içerdiği protein önemli rol oynuyor. Bir kase yoğurt tüketerek tatlı isteğinizin önüne geçmeniz mümkün.

Bugün sizlere Arpa Şehriyeli Yoğurt Çorbası tarifimizi hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık…

Arpa Şehriyeli Yoğurt Çorbası Malzemeleri

Arpa Şehriyeli Yoğurt Çorbası Yapılışı

Arpa Şehriyeli Yoğurt Çorbası Nasıl Yapılır?

Çorba tenceresine su koyuyoruz ve kaynayınca içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ve 4 avuç arpa şehriye atıyoruz. Erişteler pişince bir kapta 4 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı un, 1 tane yumurtayı ve 1 çay kaşığı naneyi çırpıyoruz. Bu karışıma çorbanın suyundan ekleyerek yavaşça çorbanın içerisine ilave ediyoruz ve bir taşım kaynatıyoruz. Servis yaparken üzerini nane ile süslüyoruz. Afiyet olsun...