Bulgurlu Soğan Dolması

Bulgurlu Soğan Dolması Tarifi

Soğan dolması çok ağır diyenler için bulgurlu soğan dolması hazırladık. Üstelik reyhanın mis gibi kokusuyla da onun ağırlığını yok ettik. Denemedim demeyin!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Soğangiller ailesine üye olup, Allium cinsine dahil olan tüm bitkilerin genel adıdır Soğan. Soğan kelime anlamı olarak daha çok Allium cepa çeşidini tabir etmek için kullanılmaktadır. Bu tabir dilimizde aslında bahçe soğanı manasına gelmektedir. Soğan sebzesinin gerek yumrusu gerekse de yeşil yaprakları yemeklere tat vermek amacıyla kullanılır. Günümüzde botanikçiler soğanı zambakgiller familyası adı altında değerlendirmektedirler. 

Özellikle Kuru Soğanın faydaları saymakla bitmez. Gelin bazılarını birlikte öğrenelim;

*Ateş düşürücü etkisi vardır. 
*Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.
*Burun kanamalarında soğanı çok hafif koklamak, kanamanın durmasını sağlayabilir.
*Bağırsaktaki gaz ve sancı sorunlarına iyi gelerek, sindirim sistemini rahatlatır.
*Antiseptik, antibakteriyel ve antimikrobiyaldir. Bu sayede enfeksiyon oluşma ihtimalini düşürür, vücutta herhangi bir iltihap varsa geçmesini hızlandırır.
*Kemik erimesi riskini düşürür.
*Cilt yanıkları ve böcek sokmalarına iyi gelir. Özellikle arı sokmalarında soğanı ortadan ikiye bölüm yaranın üzerine sürerseniz şişmenin azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Kısa bir hatırlatma; Elbette ki doğan sürüp bırakmamalı bir doktora mutlaka görünmelisiniz.
*Uykusuzluk sorununa birebirdir.
*Yaz sıcakları ile boğuşurken bir de sivrisinek benzeri haşerelerle uğraşmaktayız. Sivrisineklerden soğan sayesinde kurtulmak mümkün. Nasıl mı? Bir adet soğanı keserek odanızın herhangi bir yerine koymanız sivrisineklerin size yaklaşamaması demektir.
*Soğan kanser düşmanıdır. Özellikle gırtlak ve kolon kanseri ile beyin tümörlerinin oluşumunda, çok etkin bir önleyicidir.
*Sinir sistemini korur, kuvvetlendirir.
*Göz sağlığını korur.
*Kan şekerini dengeler.
*Demir, fosfor, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle oluşabilecek birçok hastalığa karşı vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.
*Depresyona ve anksiyeteye iyi gelir.
*Menopozun getirdiği olumsuz etkileri azaltır.
*Hafızayı kuvvetlendirir. Özellikle alzheimer benzer, hastalıkların oluşma ihtimalini düşürür.
*Sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar. Düzenli olarak tüketildiğinde saç dökülmesini büyük oranda azalttığı uzmanlar tarafından tespit edilmiştir.

Meşhur Soğan Dolması tarifimizi bugün Bulgurlu Soğan Dolması olarak hazırladık. Şimdiden ellerinize sağlık…


Bulgurlu Soğan Dolması Tarifi İçin Malzemeler

 • 11 tane kuru soğan
 • 200 gram kıyma
 • 2 çay bardağı pilavlık bulgur
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • Yarım çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı kuru reyhan
 • Yarım çay bardağı su
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 1 su bardağı su
 • 1 tatlı kaşığı salça

Bulgurlu Soğan Dolması Tarifi Nasıl Yapılır?

10 tane ayıklanmış soğanın üstünü ve altını kesiyoruz. Kaynayan suyun içerisine atarak yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz. Soğuyunca elimizle dar yerinden iterek tek tek içlerini çıkarıyoruz.

Bir kapta 200 gram kıyma, 1 tane yemeklik doğranmış soğan, 2 çay bardağı ayıklanmış yıkanmış pilavlık bulgur, 1 yemek kaşığı salça, 1 tatlı kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı kuru reyhan ve yarım çay bardağı su koyup yoğuruyoruz.

Hazırladığımız harcı soğanların içerisine bölüştürüyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı sıvı yağ ve 1 su bardağı suyla açtığımız 1 tatlı kaşığı salçayı gezdiriyoruz. Soğanların üzerine çıkmayacak şekilde su ekliyoruz. Kaynayınca altını kısarak, kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Afiyet olsun... 

 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir