Defne Yapraklı Çupra

Defne Yapraklı Çupra Tarifi

Kokuyor diye evde balık pişirmiyorsanız defne yaprağıyla çupra balığını denemelisiniz. Hem eviniz mis gibi defne koksun hem de çupranız lezzetlensin!

4.9

KAÇ KİŞİLİK
3 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
35 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Halk arasında bilinen ismi ile Çipura… Bu balık Sparidae familyasına aittir. Genellikle yurdumuzda Akdeniz ve Ege kıyılarında yoğunluk göstermektedir. Çupra balığının eti, az kılçıklı, beyaz, sert ve oldukça lezzetlidir.

Çupra Balığının Özellikleri

*Balığın beslenmesine ait yapılan araştırmalarda, Crustacea ve Mollusca familyasından canlılarla beslendiği tespit edilmiştir.
*Çene yapısının oldukça güçlü olması sebebiyle bazı balıkları ve diğer canlıları çok kolay şekilde yiyebilir. Etçil bir balık türüdür.
*Çupra balığının simetrik bir sırt ve gövde yapısının olduğu net biçimde belirtilmiştir.
*Kafa bölgesi hafif iri, burun kısmı küt şeklindedir. Ağzı ise terminal konumlu biçimde düzdür.
*Çupra balığının, dişlerinin yapısına göre alt çene ön kısımda 4 adet, arka kısımda 4 sıra ve üst çenede önde 4 adet, arkada 3 sıra biçiminde yerleşim mevcuttur. 
*Çupra balığının üst dudakları, alt dudaklarına oranla daha kalın yapıdadır.
*Gözleri orta seviyede gelişmiştir. Gözlerin arasında V biçimine benzeyen bir bant bulunur.
*Üreme zamanı, ekim ve aralık ayları arasındadır. Bu dönemde 100.000 ile 150.000 arasında yumurta bırakmaktadırlar.
*Hava sıcaklıklarının arttığı günlerde sığ sularda, sıcaklık düştüğünde ve özellikle kış aylarında denizin 30 ila 40 metre kadar derininde yaşarlar. İki yaşını geçtikten sonra derin suları tercih ederler.
*Ortalama olarak boyları 25 ile 35 santim arasında değişiklik gösterir. Gramaj olarak ise 0,5 ile 3 kilo arasındadırlar.
*Hakkındaki en ilginç bilgilerden biride, çupra balıklarının protandrik hermafroditizm olması yani sadece dişi olarak dünyaya gelmesidir. 3-4 yaşlarına gelen çupralar sonradan erkeklik özelliklerine kavuşabilmektedirler.

Bugünkü tarifimiz de çupra severlerin (kim sevmez ki?) hoşuna gidecek türden. Tıpkı Patatesli Çupra tarifimiz kadar leziz ve sağlıklı, ah bir de hoş kokulu; Defne Yapraklı Çupra tarifimiz için buyurun mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık…


Defne Yapraklı Çupra Tarifi İçin Malzemeler

  • 3 tane çupra balığı
  • Sıvı yağ
  • Tuz
  • Karabiber
  • 3 tane defne yaprağı

Defne Yapraklı Çupra Tarifi Nasıl Yapılır?

3 tane ayıklanmış yıkanmış çuprayı bir tepsiye yağlı kağıt üzerine koyuyoruz. Her iki tarafından (önüne ve arkasına) bıçakla çizik atıyoruz. Sıvı yağla her taraflarını yağlıyoruz. Yağladıktan sonra üzerlerine tuz ve karabiber serpiyoruz. Onları da elimizle yediriyoruz. Açtığımız yarıkların içerisine biber tane defne yaprağı koyuyoruz. (Her balığa 1 tane) 200 derecelik fırında kızarana kadar pişiriyoruz.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
4.9

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3020 üye,
  • 1918 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl