ET YEMEKLERİ

Etli Patates Yemeği Tarifi

Şöyle etin suyuna bana bana bir yemek yemek istiyorsanız etli patates yemeği pişirebilirsiniz. Var mı tencere yemeği gibisi...

  • ios-clock-outline 45 dk
  • 12 kişi bu tarifi tamamladı
Etli Patates Yemeği
yourm yap
5.0
1 yorum

Tarife Başlamadan Önce

Patates içeriğinde barındırdığı A, C, K, B6 ve E vitaminleri yanı sıra, folatlar açısından da oldukça zengin bir besin maddesidir. Ayrıca lifli besinlerden biri sayılan patates, önemli derecede potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez ve bakır maddeleri de içermektedir. Son dönemde yapılan araştırmalarda patatesin nitrik asit ve çinko deposu olduğu da kanıtlamıştır.

Patates Hakkında Kısa Kısa

*Yedi Yıl Savaşları esnasında esir düşen Fransız eczacı Antoine-Augustin Parmentier sadece patates yiyerek hayatta kalmayı başarmıştır. Esaretten kurtulup, 1763 senesinde ülkesine döndüğünde ise ömrünü hayatını kurtaran patatesi tanıtmaya adamıştır.
*Fransa’da çiftçi olan Parmentier, 1700’lü yıllarda patatesi suda haşladıktan sonra ezerek püre haline getirmiş. Bu yeni görüntüsü sayesinde kimse patatesi “hastalık yapar diye kötüleyemiyormuş.
*Fransa Kralı 16. Louis ve Kraliçe Marie Antoinette de patates tüketimini özendirme çalışmalarında bulunmuşlardır. Kral, 50 hektarlık bir araziye patates ektirip, çok değerli bir bitki yetiştiriliyormuş gibi arazinin çevresine de nöbetçiler diktirmiştir. Amacı halkın ilgisini çekmek olan Kral 16. Louis, bu konuda çok başarılı olmuştur.
*Amerikalı demiryolu kralı Cornelius Vanderbilt 1853 yılında Saratoga Springs'te, bir restorana gitmiş. Sipariş ettiği patates kızartmalarının çok kalın olduğundan yakınmış, restoran aşçısı George Crum ise Vanderbilt’e öfkelenmiş ve patatesleri kağıt inceliğinde kesip kızartmış. Aslında amacı Vanderbilt’i kızdırmak olan Crum, bugün hala severek tükettiğimiz cipslerin ilk üreticisi olmuş. 
*1897-1898 yıllarında Alaska'da patates, en az madencilerin çıkardığı altın kadar değerliymiş. Çünkü o dönem patatesten başka, hemen hemen hiçbir yiyecek besin maddesi yokmuş.
*1920 yılında Amerika patates soyma makinesini icat etti. O günden sonra da patates fast-food kraliçesi oldu. 
*1974 senesinde İngiliz tarımcı Eric Jenkins, sadece bir fidanda 167 kilo patates hasat etmiştir.
*Patates uzayda yetiştirilen ilk besin maddesidir. NASA ve Wisconsin Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmada, 1995 yılında uzay mekiği Columbia’da patates yetiştirilmiştir.

Anneanne babaannelerimizden günümüz sofralarına kadar uzanan Etli Nohut Yemeği, Etli Kapuska… Bugün sizler için yine olmazsa olmaz bir yemek hazırladık; Etli Patates Yemeği tarifimiz çok leziz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Etli Patates Yemeği Malzemeleri

Etli Patates Yemeği Yapılışı

Etli Patates Yemeği Nasıl Yapılır?

300 gram dana kuşbaşı etini yıkayıp tencereye koyuyoruz. Kendi suyunda kısık ateşte pişiriyoruz. Üzerine yarım çay bardağı sıvı yağ, 1 tane yemeklik doğranmış soğan ve 3 tane yemeklik doğranmış sivri biberi ekleyip kavuruyoruz. 4 tane patatesin kabuklarını soyup küp küp doğruyoruz ve ilave edip çeviriyoruz. 1 yemek kaşığı domates salçası, 1 tatlı kaşığı tuz, yarım çay kaşığı pul biber ve üzerine çıkana kadar su ekleyip pişmeye bırakıyoruz.