Etsiz Kuru Fasulye

Etsiz Kuru Fasulye Tarifi

Pratik ve kolay hazırlanabilecek nefis bir kuru fasulye. Peki hem nefis hem tarifi kolay kuru fasulye nasıl yapılır?

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
45 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Kuru fasulye bileşeninde bulunan demir, çinko, potasyum, magnezyum, karbonhidrat, protein, madensel tuz ve molibden mineralleri bakımından oldukça zengin bir besindir. Bunun yanı sıra B grubu vitaminleri de bileşeninde ihtiva eder. Kuru fasulyenin yapısında nişasta, selüloz ve yüksek oranda antioksidan bulunur.

Kuru fasulye, kalp çarpıntılarına iyi gelir. Kemikleri güçlendirir,  ayrıca böbrek taşı rahatsızlığı yaşayanlara önerilmektedir. Zengin bir lif kaynağı olması nedeniyle hem sindirim sistemi için hem de glisemik indeks bakımından oldukça ideal bir besindir.  Makul ölçülerde tüketilmesi şeker hastalığı gibi sorunlara karşı koruyucu etki yaratabilmektedir. Lifli yapısı sayesinde kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca lifli gıdalar, kalsiyum mineralinin emilmesi için önemli gıdalardır.  Özellikle lifli yapısı nedeniyle kabızlık, hazımsızlık ve şişkinlik gibi problemlere karşı iyi gelir. Folik asit bakımından zengindir ve anne adaylarının haftada 2 defa tüketmesi önerilir. Potasyum minerali bakımından zengin oluşu sayesinde tansiyon problemi olanların makul ölçülerde tüketebileceği bir yemektir. Yalnız genel olarak kuru fasulye çok yağlı yapılırsa bu durum tam tersine döner ve zarar getirebilir. Bu nedenle özellikle tansiyon hastaları ve kilo vermek isteyen kişilerin kuru fasulyeyi aşırı yağlı tüketmemeleri gerekmektedir.

Ülkemizde çok tüketilme sebeplerinin başında lezzeti ve yüksek enerji kaynağı olması gelir. Bizde bugün sizlere nefis Etsiz Kuru Fasulye tarifimizi hazırladık. “Yok mu şöyle kuru fasulye ile yapacağımız farklı tarifler?” diyenler buradaysa hemen belirtelim; Kuru Fasulye Topları tarifimize bayılacaksınız. Şimdiden ellerinize sağlık...


Etsiz Kuru Fasulye Tarifi İçin Malzemeler

  • Yarım kilo kuru fasulye
  • 1 tane soğan
  • 1.5 yemek kaşığı salça
  • Tuz
  • Pul biber

Etsiz Kuru Fasulye Tarifi Nasıl Yapılır?

Pişirmeden 1 gün önce yarım kilo kuru fasulyeyi ayıklayıp yıkıyoruz ve bir tencerede üzerine çıkana kadar su koyuyoruz. Kuru fasulye 1 gün bekledikten sonra tencerenin üzerine biraz daha su ekleyip haşlıyoruz. Kuru fasulyeler haşlandıktan sonra bir süzgeçle süzüyoruz. Aynı tencerede 1 tane soğanı yemeklik doğrayıp yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 1,5 yemek kaşığı salça koyup çeviriyoruz ve fasulyeleri atıyoruz. Üzerine çıkana kadar su koyuyoruz ve tuz ile pul biberini atıyoruz. Kısık ateşte fasulyeler yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun.

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir