SEBZE YEMEKLERİ

Fırında Ispanak Tarifi

Doyurucu ve besleyici üstelik herkesin seveceği fırında ıspanak tarifi. Ağızda dağılan bu lezzete karşı koyamayacaksınız!

  • ios-clock-outline 50 dk
  • 16 kişi bu tarifi tamamladı
Fırında Ispanak
yourm yap
4.9

Tarife Başlamadan Önce

A, B, C, E grubu vitaminlerini içeriğinde oldukça fazla barındırır Ispanak. Bunların yanı sıra fosfor, iyot ve magnezyum mineralleri de içerir. En önemli özelliği ise demir yönünden oldukça zengin bir sebze olmasıdır. İki çeşit ıspanak vardır; dikenli ve dikensiz.
Dikenli ıspanak, tohumları dikenli ve köşeli, yaprakları da mızrak şeklindedir. Kışa daha dayanıklıdır. Dikensiz ıspanak ise tohumları dikensiz ve yaprakları geniştir. Gerek dünyada gerekse ülkemizde tercih edileni dikensiz olandır.  Ispanak 11. Yüzyılda İranlı Arapların seyahati ile Avrupa/İspanya’ya giriş yapmıştır. Yani ıspanağın Avrupa ile tanışması çok eski tarihe dayanıyor. Yaprağı etli ve koyu parlak yeşil, sarımsı yeşil olan çok sayıda çiçekli, tek yıllık otsu bitkidir. 

Çocuk büyük demeden herkesin severek yiyeceği bir tarif hazırladık bugün sizlere. Fırında Ispanak tarifimiz, Kremalı Ispanaklı Makarna tarifimizi aratmayacak türden ve daha az kalorili. Şimdiden ellerinize sağlık...

Fırında Ispanak Malzemeleri

Fırında Ispanak Yapılışı

Fırında Ispanak Nasıl Yapılır?

1 tane yemeklik doğranmış soğanı ve minik minik doğranmış sarımsakları 1 yemek kaşığı sıvı yağ ve 1 tatlı kaşığı tereyağı ile soteliyoruz. Soğan ve sarımsaklar iyice yumuşayınca yarım kilo yıkanmış ve iri doğranmış ıspanakları da ekleyip çok öldürmeden hafifçe soteliyoruz. Ocaktan almadan hemen önce 1 çay kaşığı tuz ekliyoruz. Ispanakları ocaktan alıyoruz ve ılımaya bırakıyoruz. 

3 tane yumurta ve 1 paket kremayı bir kasede çırpıyoruz. Ispanaklar ılıyınca kremalı yumurta karışımını da ekliyoruz ve iyice karıştırıyoruz. Cam fırın kabını iyice yağlıyoruz ve ıspanaklı karışımı içine döküyoruz. Üzerine yarım su bardağı rendelenmiş kaşar peynir serpiyoruz ve önceden ısıttığımız 190 derecelik fırında üzeri kızarana kadar pişiriyoruz.