Fırında Mantar Soslu Biftek

Fırında Mantar Soslu Biftek Tarifi

Mantar soslu biftek deyince böyle et üzerinde bol akışkan bir sos bekleniyor tabii... Bu tarif biraz farklı çünkü rendelenmiş kaşar peyniriyle birlikte fırınlanıyor!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Mantarlar öyle hızlı büyürler ki, 24 saatte kendi boyutunun 2 katına çıkabilirler. İçerdikleri besleyici bileşenler sayesinde insan vücuduna inanılmaz faydaları bulunur. Gelin bir kaç değişik mantar türünü beraber irdeleyelim...

Chaga Mantarı; Yüksek oranda antioksidan içerdiğinden kemik gelişiminden, sinir yenilenmesine kadar sayısız faydayı bünyesinde barındırıyor.

Amantica Muscaria Mantarı; Bu mantar yiyen kişiyi zehirler ve denge duygusunu kaybetmesini sağlar. Kişi hem kendini hem de dünyayı daha büyük görüp hissetmeye başlar. Ama korkmayın bu zehir öldürücü değil.

Pilobolus Mantarı; Bu mantarda hayvan dışkısında yetişiyor. Su damlacığı şeklindeki bir kesede tohumlarını saklar. Tohumlar olgunlaştığında, kese onları etrafa yaymak için saniyede 25 metre hız ile patlar. Bu hız yeryüzündeki herşleyden daha hızlıdırç Şöyle karşılaştırma yapalım Satürn gezegenine gönderilen Apollo 8’in saniyede 40 m hızlanırken, bu mantar 1.7 milyona ulaşabilir.

Magic Mushroom; Halüsinasyon etkisi yaratan bu mantar çeşiti en güvenli uyuşturucu seçildi. Ancak belirtmekte fayda var ülkemizde bu mantar çeşidi yasal değil. 200 farklı türü olan magic mushroomlar insanlık tarihin bilinen en eski dönemlerinden beri de tüketilmektedir.

Bu kadar enteresan bilginin üzerine şöyle kallavi bir tarif verelim, Fırında Mantar Soslu Biftek en az Mantarlı Biftek tarifimiz kadar konuşulacağa benziyor. Şimdiden ellerinize sağlık.


Fırında Mantar Soslu Biftek Tarifi İçin Malzemeler

  • 10 tane kültür mantarı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı un
  • 2 su bardağı süt
  • 5 parça biftek
  • 100 gram rendelenmiş kaşar

Fırında Mantar Soslu Biftek Tarifi Nasıl Yapılır?

10 tane kültür mantarını yıkıyoruz ve havlu peçeteyle kuruladıktan sonra bir tavaya ince ince doğruyoruz. Üzerine 2 yemek kaşığı sıvı yağ ve 2 yemek kaşığı tereyağı ilave ederek mantarları kavuruyoruz. Kavurduktan sonra 2 yemek kaşığı un ekleyerek unun kokusu çıkana kadar kavuruyoruz. Üzerine 2 su bardağı süt ilave ediyoruz ve karıştırarak pişiriyoruz ve ocaktan alıyoruz.

Döküm tavayı çok az yağlıyoruz ve iyice kızdıktan sonra 5 parça bifteği alt üst ederek mühürlüyoruz. Mühürlediğimiz etleri yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye alıyoruz. Üzerlerine hazırladığımız mantarlı sostan gezdiriyoruz. 100 gram rendelenmiş kaşarı da üzerine ilave ediyoruz.  200 derecelik fırında kaşarlar eriyene kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun... 

 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

  • 3050 üye,
  • 1920 tarif,
  • 954 makale
Şimdi ücretsiz katıl