KEK TARİFLERİ

Havuçlu Tarçınlı Kek Tarifi

Sadece havuçlu tarçınlı değil bir de tereyağlı üstelik! Meşhur ıssız adam filminin havuçlu tarçınlı kek tarifini veriyoruz. Mutlaka deneyin, diğerlerini unutacaksınız!

  • ios-clock-outline 45 dk
  • 23 kişi bu tarifi tamamladı
Havuçlu Tarçınlı Kek
yourm yap
4.9

Tarife Başlamadan Önce

Kökeninin Asya olduğu söylenilen Havucun tüm dünyaya Afganistan'dan yayıldığına yönelik iddialar mevcuttur. Yurdumuzda da yetiştirilen sebzelerden olması sebebiyle tüketimi oldukça fazladır. 

A Vitamini deposudur. Düzenli olarak tüketilmesi, halinde hayat boyunca A vitamini eksikliği kaynaklı rahatsızlıklardan uzak kalmış olursunuz. Ayrıca göz ve kemik sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir. B6 vitamini, bakır, folik asit, tiamin ve magnezyum içermektedir. Sinir hücreleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Hasar gören beyin hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Darbe ve yaşlanmadan dolayı meydana gelen unutkanlık, bunama gibi hastalıklara karşı beyin sağlığını korur. Havuç içinde barındırdığı lifler sayesinde sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Mideyi kuvvetlendirir ve midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bağırsak hareketlerinin daha sağlıklı devamlılığını sağlar. Her ne sebepten olursa olsun hasar görmüş hücrelerin onarılmasında önemli rol oynar. Antioksidan özelliğinden dolayı genel anlamda cildi korur ve temizler.  Zengin mineral ve besin kaynaklarından dolayı aşırı tüketilmemesi tavsiye edilir. 

Bugünkü tarifimiz en az Bal Kabaklı Kakaolu Kek tarifimiz kadar beta- karoten zengini :) Sizler için Havuçlu Tarçınlı Kek tarifimizi hazırladık, yemelere doyamayacaksınız. Şimdiden ellerinize sağlık…

Havuçlu Tarçınlı Kek Malzemeleri

Havuçlu Tarçınlı Kek Yapılışı

Havuçlu Tarçınlı Kek Nasıl Yapılır?

3 yumurtayla 1 su bardağı şekeri çırptıktan sonra 1 su bardağı sıvı yağ, 2 su bardağı un ve 1 paket kabartma tozu ekleyerek tekrar çırpıyoruz. Rendelenmiş 2 büyük havucu 1 yemek kaşığı tereyağıyla tavada kavuruyoruz. Kavurduğumuz malzemeyi, çırptığımız malzemenin içine ekliyoruz. 3 yemek kaşığı dövülmüş ceviz ve 3 çay kaşığı tarçını da içine ilave edip tekrar çırpıyoruz. Malzemeyi yağlanmış kek kalıbına dökerek 180 derecede pişiriyoruz.