Pişirme süreniz doldu TAMAM
KEK TARİFLERİ

Bal Kabaklı Kakaolu Kek Tarifi

Türkiye'de çok bilinmeyen bal kabaklı kakaolu kek tarifiyle misafirlerinize ve sevdiklerinize farklı bir lezzet sunabilirsiniz...

  • ios-clock-outline 1 saat 10 dk
  • 11 kişi bu tarifi tamamladı
Bal Kabaklı Kakaolu Kek

Bal Kabaklı Kakaolu Kek Malzemeleri

Bal Kabaklı Kakaolu Kek Yapılışı

Bal Kabaklı Kakaolu Kek Nasıl Yapılır?

  1. Kabukları ayıklanmış ve yıkanmış 5 dilim bal kabağını 3-4 parçaya bölüyoruz. Bir tencereye aldıktan sonra üzerine 1.5 su bardağı toz şeker ve 1 çay bardağı su koyup kısık ateşte pişiriyoruz. Bir kapta 2 tane yumurtayı 1 su bardağı toz şekerle çırpıyoruz. Üzerine yarım su bardağı sıvı yağ, 1.5 su bardağı süt, 2.5 su bardağı un, 1 tane kabartma tozu, 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tarçın, yarım çay kaşığı tuz koyup hepsini çırpıyoruz. Pişirdiğimiz kabakları ezdikten sonra çırptığımız malzemenin içerisine karıştırıyoruz ve tekrar çırpıyoruz. Malzemeyi iki ayrı kaba bölüyoruz. Böldüğümüz malzemenin birine yarım su bardağı kakao, 1 çay bardağı süt, çay kaşığının ucuyla kabartma tozu koyup el çırpıcısıyla karıştırıyoruz.
  2. Yağladığımız kek kalıbına 1 servis kaşığı beyaz kalan malzemeden, ayrı bir servis kaşığıyla da kakaolu malzemeden yan yana koyarak sırayla diziyoruz. Alt kısmı tamamlandıktan sonra beyazın üzerine kakaodan, kakaonun üzerine de beyazdan koyarak yanyana sıralıyoruz ve malzemeyi bitiriyoruz. Bir bıçak yardımıyla malzemenin içerisine bir daire çiziyoruz. Aynı şekilde ters tarafa doğru da bir daire çiziyoruz. 190 derecelik fırında içi kuru çıkana kadar pişiriyoruz.