Kakaolu Bisküvili Muhallebi

Kakaolu Bisküvili Muhallebi Tarifi

Çocukluğumuzdan kalma bisküvili muhallebi tarifini kakao ve hindistan cevizi ile taçlandırın!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
35 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Kakao ağacının meyvelerinin içinden çıkarılan taneler, birden fazla işlemden geçtikten sonra kızıl kahverengi bir un haline gelir. Bu unun hazırlanış aşamaları ise şu şekildedir; Öncelikle, kakao meyvesinin içindeki taneler ayıklanır ve ekşitmek üzere özel fırınlarda bekletilir. Çünkü ekşiyen tanelerin üzerindeki kabuğu çıkartmak kolay olmaktadır. Kabuğundan ayrılan taneler içi su dolu büyük kazanlara doldurulur ve iyice temizleninceye kadar karıştırılıp, yıkanır. Islanan bu taneler küflenmesin diye iyice kurutulur. Güneşe serilerek kurutulabildiği gibi suni olarak sağlanan bir ısıda da kurutulabilir. Kakao taneli olarak ihraç edilecekse çuvallara, fıçılara yerleştirilip gemilere yüklenir. Unu çıkarılacak ise tanelerin kurutulması yetmez, kavurmakta gerekir. Kavrulan tanelerin dışını örten son kabukta böylece çıkmış olur ve sadece içler kalır. Bu içler kızdırılmış tekerlekler arasında öğütülür. Bu öğütülme esnasında, kakao içleri sıcağın etkisiyle erir, sıvı halinde geniş kaplara doldurulur. Burada da cenderelere aktarılarak yağı çıkarılır. Yağı çıktıktan sonra katılaşan kakao tekrar öğütülür ve o incecik bildiğimiz toz haline bürünür.

Dünya üzerinde en çok Amerika kıtasının tropikal bölgelerinde, Batı Afrika’da Gana, Nijerya ve Güney Amerika’da Brezilya, Ekvador, Venezuela, Antiller ve Meksika’da Kakao ağacı yetiştirilmektedir. Hatta Orta Amerika’da, Meksika’da yaşayan yerli halk yakın zamanlara kadar bu değerli ağacın tanelerini para yerine kullanırlardı. Kakao ağacı sıcak iklimlerde yetişir. Badem biçimi taneleri vardır ve bu tanelerden çikolata yapılan bir un çıkartılır. Tropikal ülkelerin başlıca gelir kaynaklarından biridir.

Bugün sizler için Kakaolu Bisküvili Muhallebi tarifimiz hazırladık. Az kalsın unutuyorduk! Bir ara mutlaka Bisküvili Soğuk Pasta tarifimizi de denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...


Kakaolu Bisküvili Muhallebi Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 kilo süt
  • 3 yemek kaşığı nişasta
  • 2 yemek kaşığı un
  • 4 yemek kaşığı kakao
  • 1 su bardağı toz şeker
  • Servis için: Hindistan cevizi ve dövülmüş fındık

Kakaolu Bisküvili Muhallebi Tarifi Nasıl Yapılır?

Bir tencerenin içerinde 1 kilo süt, 3 çorba kaşığı nişasta, 2 çorba kaşığı un, 4 yemek kaşığı kakao ve 1 su bardağı toz şekeri çırpıyoruz. Sonrasında ocağın altını yakarak muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırarak pişiriyoruz. Servis tabağımızın alt kısmına kakaolu bisküvileri yan yana sıralıyoruz ve üzerine hazırladığımız muhallebiden döküyoruz. Üzerine bir kat daha bisküvi diziyoruz ve bu işlemi 3 kere yapıyoruz.
(3 kat bisküvi, 3 kat muhallebi oluyor) Buzdolabında soğuyuncaya kadar bekletip hindistan cevizi ve dövülmüş fındık ile servis yapıyoruz. Afiyet olsun…
 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir