Kapya Biberli Etli Nohut Yemeği

Kapya Biberli Etli Nohut Yemeği Tarifi

Kuşbaşı etle nohut yemeğini zaten lezzetli hale getiriyoruz. Bir de içerisine kapya biber ekleyerek lezzetine daha da lezzet katabilirsiniz. İşte leziz mi leziz bir tarif!

5.0

HAZIRLANMA SÜRESİ
1 Saat 30 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

En sevilen yemeklik baklagillerden olan Nohut, Cicer arietinum, Chickpea, Pois chiche botanik isimleri ile de bilinir. Derin bir kazık köke sahiptir. Kendi çiçek tozları ile döllenir. Meyveleri şişkin olup, oval biçimlidir. Uç tarafa doğru sivri ve ucunda tüyleri vardır. Meyvenin içerisinde 1-3 adet tohum bulunmaktadır. Çiçek sapları çiçekleri taşır, beyaz, pembe veya mavi renkte olabilirler. Çakıldak, kapçık adını alan torbalarda tohumlar meydana gelirler. Tohum renkleri ise degişiklik gösterir. Beyaz, krem, sarımsı ya da kahverengi renklerinde görülebilirler. 

Nohut, tanelerinin iriliği, şekli ve rengine göre 2 ana grup altında toplanır. Bunlar, “Desi” tipi ve “Kabuli” tipi nohutlardır. Desi, Hintçe yerel anlamına gelmektedir. Bu nohut türü genellikle kısa boylu olup, saplarında ve çiçeklerinde genellikle antosiyanin oluşur. Çiçeklerinin rengi zaman zaman beyaz, pembe, mor veya mavi olabilir. Taneleri küçüktür ve onlarda çiçekleri gibi renk çeşitliliği göstermektedir. Taneler sarı, kahverengi, siyah veya yeşilimsi renkte olabilir. Dünya üretiminin neredeyse % 80’i bu tip nohutlardır. Yarı kurak tropik iklimlere uyum sağlamış Hindistan, Etiyopya, Avustralya, Afganistan ve İran gibi ülkelerde çok sık olarak üretimi yapılmaktadır. Kabuli tipi yani İspanyol tipi nohutlar ise daha uzun boylu olur yaklaşık 1 metre civarı. Çiçeklerinin rengi beyazdır. Antosiyanin oluşmaz. Taneleri çok iri, tane renkleri ise beyaz veya açık-krem rengi olur. Ilıman iklimlere uyum sağlamışlardır.

Nohutun bilinen bazı özellikleri şu şekildedir: Vücudu kuvvetlendirir. Anne sütünü arttırdığı bilinmektedir. Sindirim sistemi hastalıklarına karşı birebirdir, bağırsakları yumuşatır. Doğal idrar söktürücü olarak bilinir. Vücutta ki ödemi atar.

Geçmişten günümüze Etli Nohut Yemeği Türk mutfağımızın olmazsa olmazlarından. Ancak bugün bir farkla hazırladığımız etli nohut yemeğimiz de çok leziz: Kapya Biberli Etli Nohut Yemeği tarifimize bayılacağınıza eminiz. Şimdiden ellerinize sağlık…


Kapya Biberli Etli Nohut Yemeği Tarifi İçin Malzemeler

 • Yarım kilo nohut
 • 300 gram dana kuşbaşı eti
 • 1 tane kuru soğan
 • 1 tane kapya biber
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı salça
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı pul biber

Kapya Biberli Etli Nohut Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır?

Pişirmeden 1 gün önce yarım kilo nohutu ayıklayıp yıkıyoruz ve bir tencerede üzerine çıkana kadar su koyuyoruz. Nohut 1 gün bekledikten sonra tencerenin üzerine biraz daha su ekleyip haşlıyoruz. Nohutlar haşlandıktan sonra bir süzgeçle süzüyoruz.

300 gram dana kuşbaşı eti yıkıyoruz ve kısık ateşte kendi suyunda pişiriyoruz. Üzerine 1 tane soğan ve 1 tane kapya biberi yemeklik doğrayıp yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 1 yemek kaşığı salça koyup çeviriyoruz ve nohutları atıyoruz. Üzerine çıkana kadar su koyuyoruz ve 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı pul biber serpiyoruz. Kısık ateşte nohutlar yumuşayıncaya kadar pişiriyoruz. Afiyet olsun...

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aramıza Siz de Katılın

 • 2670 üye,
 • 1770 tarif,
 • 903 makale
Şimdi ücretsiz katıl