DİĞER TARİFLER

Kuru Cacık Tarifi

Yemeklerin yanında sulu cacık tercih ederiz. Kuru cacık ise genelde meze olarak karşımıza çıkar ve seveni de çoktur. Ancak siz bir de yemeklerin yanında deneyin deriz!

  • 5 kişilik
  • ios-clock-outline 15 dk
  • 4 kişi bu tarifi tamamladı
Kuru Cacık
yourm yap
4.6

Tarife Başlamadan Önce

Yoğurt kelime olarak ilk defa Kaşgarlı Mahmut tarafından 11. yüzyılda yazılan Divanü Lügâti’t-Türk ve yine Balasagunlu Yusuf Has Hâcip tarafından yazılan Kutadgu Bilig adlı eserlerinde bugünkü anlamı ile yazılmıştır. Ve bugünkü anlamı ile “yoğurt” kelimesine rastlanılmaktadır.

Kültürümüzün en önemli ve sağlıklı keşiflerinden biri Yoğurt. Atalarımızın yoğurdun mucidi oluşu da bir rastlantı sonucu olmadı elbet. Göçebe hayatı yaşayan atalarımız henüz yerleşik hayata geçmediğinden, besinlerini yanlarında taşıyabilmek ve daha uzun süre kullanabilmek için çeşitli yöntemler geliştiriyorlardı. İşte o dönemde sütü yoğurt haline getirerek daha uzun süre bozulmadan kullanabileceklerini keşfettiler. 

Avrupa’ya yayılışı ile ilgili olarak ilk bilgilere Fransız tıp tarihinde rastlanır. 15. Yüzyılda Fransa Kralı 1. Fransuva ateşli ishal hastalığına yakalanır. Krala Türkler tarafından tedavi amacıyla yoğurt götürülür ve yemesi tavsiye edilir. Kral’ın sağlığına kavuşmasında yoğurt etkili olur, o tarihte ve sonrasında ise yoğurt ilaç olarak tanınır. Bu olaydan sonrada hızla Avrupa’da yoğurt üretimi başlar. Geniş çapta yayılması ve Türkiye sınırlarını aşması ise 20. Yüzyıl başlarında olur. Düşünün ki Amerikalılar günümüzden sadece 45-50 yıl önce yoğurt ile tanışmışlardır. Şaşırtıcı değil mi? Asya ve Afrika’da yoğurdun yayılışının Türkler aracılığıyla olduğu bilinmektedir. Çin’de yoğurt yendiğini Marco Polo yazmıştır. 

Bugün sizlere Kuru Cacık tarifimizi hazırladık. Yanına da nefis bir Fırın Karnıyarık varsa muhteşem olur. Şimdiden ellerinize sağlık…

Kuru Cacık Malzemeleri

Pişirme önerisi

* Dilerseniz kuru cacığın içerisine taze nane ve dereotu da doğrayabilirsiniz. Bu şekilde yaptığınızda üzerine naneli sıcak yağ hazırlamak yerine sadece zeytinyağı gezdirmeniz yeterli olacaktır.

Kuru Cacık Yapılışı

Kuru Cacık Nasıl Yapılır?

Yarım kilo (500 gram) süzme yoğurdu bir kaba alıyoruz. Bir havanda 2 diş sarımsağı çok az tuz ile dövüyoruz. Eğer mutfağınızda varsa sarımsak ezici ile de yapabilirsiniz. Ezdiğimiz sarımsakları kabın içerisine aldığımız yoğurdun içine ilave ediyoruz. 1 çay kaşığı tuz ekliyoruz. 3 tane badem salatalığı yıkıyoruz ve rendenin ince tarafıyla kabuklarıyla birlikte rendeliyoruz. Rendeledikten sonra salatalıkların suyunu sıkıp yoğurdun içerisine ilave ediyoruz. Tüm malzemeyi harmanlıyoruz. Soğuması için dolapta bekletiyoruz.
Bir sos tenceresinde 1 tatlı kaşığı kuru nane ile birlikte 3 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırıp hafif naneyi yakarak kuru cacığımızı servis yaparken üzerine gezdiriyoruz. Afiyet olsun…