Kuru Cacık

Kuru Cacık Tarifi

Yemeklerin yanında sulu cacık tercih ederiz. Kuru cacık ise genelde meze olarak karşımıza çıkar ve seveni de çoktur. Ancak siz bir de yemeklerin yanında deneyin deriz!

5.0

KAÇ KİŞİLİK
5 kişilik
HAZIRLANMA SÜRESİ
15 Dakika

Tarife Başlamadan Önce

Yoğurt kelime olarak ilk defa Kaşgarlı Mahmut tarafından 11. yüzyılda yazılan Divanü Lügâti’t-Türk ve yine Balasagunlu Yusuf Has Hâcip tarafından yazılan Kutadgu Bilig adlı eserlerinde bugünkü anlamı ile yazılmıştır. Ve bugünkü anlamı ile “yoğurt” kelimesine rastlanılmaktadır.

Kültürümüzün en önemli ve sağlıklı keşiflerinden biri Yoğurt. Atalarımızın yoğurdun mucidi oluşu da bir rastlantı sonucu olmadı elbet. Göçebe hayatı yaşayan atalarımız henüz yerleşik hayata geçmediğinden, besinlerini yanlarında taşıyabilmek ve daha uzun süre kullanabilmek için çeşitli yöntemler geliştiriyorlardı. İşte o dönemde sütü yoğurt haline getirerek daha uzun süre bozulmadan kullanabileceklerini keşfettiler. 

Avrupa’ya yayılışı ile ilgili olarak ilk bilgilere Fransız tıp tarihinde rastlanır. 15. Yüzyılda Fransa Kralı 1. Fransuva ateşli ishal hastalığına yakalanır. Krala Türkler tarafından tedavi amacıyla yoğurt götürülür ve yemesi tavsiye edilir. Kral’ın sağlığına kavuşmasında yoğurt etkili olur, o tarihte ve sonrasında ise yoğurt ilaç olarak tanınır. Bu olaydan sonrada hızla Avrupa’da yoğurt üretimi başlar. Geniş çapta yayılması ve Türkiye sınırlarını aşması ise 20. Yüzyıl başlarında olur. Düşünün ki Amerikalılar günümüzden sadece 45-50 yıl önce yoğurt ile tanışmışlardır. Şaşırtıcı değil mi? Asya ve Afrika’da yoğurdun yayılışının Türkler aracılığıyla olduğu bilinmektedir. Çin’de yoğurt yendiğini Marco Polo yazmıştır. 

Bugün sizlere Kuru Cacık tarifimizi hazırladık. Yanına da nefis bir Fırın Karnıyarık varsa muhteşem olur. Şimdiden ellerinize sağlık…


Kuru Cacık Tarifi İçin Malzemeler

  • Yarım kilo (500 gram) süzme yoğurt
  • 3 tane badem salatalık
  • 2 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı kuru nane
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • İsteğe göre: Taze nane ve dereotu

Pişirme Önerisi

* Dilerseniz kuru cacığın içerisine taze nane ve dereotu da doğrayabilirsiniz. Bu şekilde yaptığınızda üzerine naneli sıcak yağ hazırlamak yerine sadece zeytinyağı gezdirmeniz yeterli olacaktır.

Kuru Cacık Tarifi Nasıl Yapılır?

Yarım kilo (500 gram) süzme yoğurdu bir kaba alıyoruz. Bir havanda 2 diş sarımsağı çok az tuz ile dövüyoruz. Eğer mutfağınızda varsa sarımsak ezici ile de yapabilirsiniz. Ezdiğimiz sarımsakları kabın içerisine aldığımız yoğurdun içine ilave ediyoruz. 1 çay kaşığı tuz ekliyoruz. 3 tane badem salatalığı yıkıyoruz ve rendenin ince tarafıyla kabuklarıyla birlikte rendeliyoruz. Rendeledikten sonra salatalıkların suyunu sıkıp yoğurdun içerisine ilave ediyoruz. Tüm malzemeyi harmanlıyoruz. Soğuması için dolapta bekletiyoruz.
Bir sos tenceresinde 1 tatlı kaşığı kuru nane ile birlikte 3 yemek kaşığı zeytinyağını karıştırıp hafif naneyi yakarak kuru cacığımızı servis yaparken üzerine gezdiriyoruz. Afiyet olsun… 
 

Bu Tarifi Siz de Yaptınız mı?
10 kişi bu tarifi yaptı
Yorumlar
Henüz yorum yok
Adınız
5.0

Tarif Gönder

Sen de tarifini gönder yayınlayalım
TARİF GÖNDER
Bunlar da İlginizi Çekebilir