DOLMA TARİFLERİ

Mantar Dolması Tarifi

Vejetaryenler ve sebze sevenler için kaçınılmaz bir tarif. Kızartma derdi olmadan renkli biberli mantar dolması...

  • ios-clock-outline 35 dk
  • 12 kişi bu tarifi tamamladı
Mantar Dolması
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Mantarın bir türü var ki dünyanın en pahalı yiyecekleri arasında. Matsutake adı verilen bu mantar, sınırlı sayıda bulunması sebebiyle tam 1000 Dolar değerinde. Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’da bulunan bu mantara en çok Japonya’da rastlanılabilir. Yere düşen yaprakarın altında saklanarak gelişen bir mantar türüdür.

2004 senesinde Çin’de kadınlar üzerinde bir deney yapılıyor. Ve mantar tüketiminin kanser riskini azaltmada etkili olduğu kanıtlanmış oluyor. Araştırma verilerine göre ise hergün düzenli yeşil çay içen ve mantar tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riski %90 oranında daha düşük olduğu tespit ediliyor.

Her derde deva mantar, sofralarımızı zenginleştiren pratik lezzetlerden aynı zamanda. Ülkemiz mantar üretimi bakımından cennet ve bize de ülkemizde yetişen bu sağlık deposunu iyi tanıyıp, sık sık tüketmek düşüyor. Bugün ki tarifimiz Mantar Dolması. Yemeğimiz en az Kabak Dolması tarifimiz kadar leziz, Ayva Dolması tarifimiz kadar farklı. Şimdiden afiyet olsun…

Mantar Dolması Malzemeleri

Mantar Dolması Yapılışı

Mantar Dolması Nasıl Yapılır?

1 tane dolmalık kırmızı biber, 1 tane dolmalık sarı biber ve 3 tane sivri biberi küp doğrayıp 3 yemek kaşığı sıvı yağ ile 1 diş ezilmiş sarımsakla beraber soteliyoruz. İnce doğranmış 2 tane domatesi de ekliyoruz. 1 çay kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiber ilave edip karıştırıyoruz. 12 tane mantarı sap kısımlarından ayırıp yıkıyoruz ve kuruladıktan sonra ortalarına hazırladığımız harçtan dolduruyoruz ve pilav tenceresinin dibine 1 tatlı kaşığı salça koyup yayıyoruz ve mantarları diziyoruz. Üzerlerine 1 yemek kaşığı tereyağını paylaştırıyoruz. Mantarların yarısına kadar su koyup yarım çay kaşığı tuz ekleyerek kısık ateşte 15-20 dakika pişiriyoruz.