SEBZE YEMEKLERİ

Patatesli Barbunya Yemeği Tarifi

Barbunyayı zeytinyağlı pilaki olarak pişiriyoruz. Oysa içine patates koyarak nefis bir sıcak yemek de yapabiliriz. İşte suyuna bana bana patatesli barbunya yemeği..

  • ios-clock-outline 40 dk
  • 9 kişi bu tarifi tamamladı
Patatesli Barbunya Yemeği

Tarife Başlamadan Önce

8000 yıllık tarihi olan patates hakkında bulduğumuz enteresan bilgileri sizler için derledik.

*Fransa’da çiftçi olan Parmentier, 1700’lü yıllarda patatesi suda haşladıktan sonra ezerek püre haline getirmiş. Bu yeni görüntüsü sayesinde kimse patatesi “hastalık yapar diye kötüleyemiyormuş.

*Yedi Yıl Savaşları esnasında esir düşen Fransız eczacı Antoine-Augustin Parmentier sadece patates yiyerek hayatta kalmayı başarmıştır. Esaretten kurtulup, 1763 senesinde ülkesine döndüğünde ise ömrünü hayatını kurtaran patatesi tanıtmaya adamıştır.

*Fransa Kralı 16. Louis ve Kraliçe Marie Antoinette de patates tüketimini özendirme çalışmalarında bulunmuşlardır. Kral, 50 hektarlık bir araziye patates ektirip, çok değerli bir bitki yetiştiriliyormuş gibi arazinin çevresine de nöbetçiler diktirmiştir. Amacı halkın ilgisini çekmek olan Kral 16. Louis, bu konuda çok başarılı olmuştur.

*1897-1898 yıllarında Alaska'da patates, en az madencilerin çıkardığı altın kadar değerliymiş. Çünkü o dönem patatesten başka, hemen hemen hiçbir yiyecek besin maddesi yokmuş.

*1920 yılında Amerika patates soyma makinesini icat etti. O günden sonra da patates fast-food kraliçesi oldu. 

*1974 senesinde İngiliz tarımcı Eric Jenkins, sadece bir fidanda 167 kilo patates hasat etmiştir.

*Patates uzayda yetiştirilen ilk besin maddesidir. NASA ve Wisconsin Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü çalışmada, 1995 yılında uzay mekiği Columbia’da patates yetiştirilmiştir.

Zeytinyağlı Pilaki desek sevmeyen çıkmaz sanırız. O halde barbunyanın sıcak ve sulu yemek olanına da bayılacaksınız demektir. Hem de en patateslisinden :) Patatesli Barbunya Yemeği tarifimiz, aşırı leziz. Şimdiden ellerinize sağlık…

Patatesli Barbunya Yemeği Malzemeleri

Patatesli Barbunya Yemeği Yapılışı

Patatesli Barbunya Yemeği Nasıl Yapılır?

Yarım kilo barbunyayı yıkıyoruz ve bir tencerede kaynatıp süzüyoruz. Ayrı bir tencerede 1 tane yemeklik doğranmış soğanı, 1 tane sivri biberi yarım çay bardağı sıvı yağla kavuruyoruz. Üzerine 1 yemek kaşığı salça ekleyip çeviriyoruz. Barbunyaları ve 1 tane küp doğranmış patatesi de ilave ederek üzerine çıkana kadar su koyuyoruz ve 1 tatlı kaşığı tuz ekleyip, kaynayınca kısık ateşte pişiriyoruz. Afiyet olsun…