SEBZE YEMEKLERİ

Pırasa Mücveri Tarifi

Kabak mücverini bilmeyen ve sevmeyen yoktur. Peki pırasa mücveri yapmayı denediniz mi? Eminiz çok seveceksiniz...

  • ios-clock-outline 35 dk
  • 18 kişi bu tarifi tamamladı
Pırasa Mücveri
yourm yap
5.0

Tarife Başlamadan Önce

Pırasa, tarihin eski çağlarından beri insanoğlunun sofrasında yer almaktadır. Tıpkı soğan ve sarımsak gibi o da Zambakgiller familyasına üyedir. Pırasa adı dilimize Yunancadaki "prason" sözünden gelmiştir. Botanik bilim insanlarına göre yaban pırasası, Akdeniz havzası ve Ortadoğu'nun yerli bitkilerindendir. Antikçağda Ortadoğu ve Mezopotamya'nın en sevilen sebzelerinden biri olmuştur pırasa. Antik Mısır, Yunan, Roma ve Hitit uygarlıklarında da pırasanın hem yetiştirildiği hem de tüketildiği bilinmektedir. 

Romalılar pırasanın sesi açtığına, gürleştirdiğine inanırmış. Bir rivayete göre, İmparator Neron pırasayı sofrasından eksik etmezmiş. Ortaçağ ile birlikte pırasa Avrupa mutfaklarında yaygınlaşmaya başlamış. Ülkemiz topraklarına göçmenler özellikle Arnavutlar tarafından getirildiği düşünülmektedir. Hatta günümüz mutfaklarında çok sık yer verdiklerinden dolayı Arnavutların sebzesi olarak bilinmektedir. Semt pazarından veya marketlerden pırasa alırken beyaz kısmı fazla olanları tercih etmeye özen gösterin. Beyaz kısımlarının üzerinde ezikler ve patlaklar olan pırasaları satın almayın. Aldığınız pırasaların yeşil kısımlarının parlak olmasına özen gösterin. Ve mümkünse aynı kalınlıkta olanlarını satın alın. Çünkü aynı kalınlıkta olan pırasalar eşit sürede pişerler. Pırasa yıkanmadan ve çiğ olarak buzdolabında uzun süre muhafaza edilebilir. Piştikten sonra maksimum iki gün içinde tüketmelisiniz.

Pırasa, oldukça sağlıklı bir sebzedir. 100 Gram çiğ pırasa içeriğinde; 0,3 gr yağ, 1,5 gr protein, 20 mg sodyum, 180 mg potasyum, 14 gr karbonhidrat, 1,8 gr diyet lifi, 3,9 gr şeker, 0 mg kolesterol, 59 mg kalsiyum, 12 mg C vitamini, 0,2 mg B6 vitamini ile 60 kalori bulunur.

Karnabahar Mücveri olur da Pırasa Mücveri olmaz mı sanıyordunuz? Hem de nefis olur, o halde buyurun mutfaklara. Şimdiden ellerinize sağlık...

Pırasa Mücveri Malzemeleri

Pırasa Mücveri Yapılışı

Pırasa Mücveri Nasıl Yapılır?

Bir kaba 8 tane pırasayı ince ince doğruyoruz. 150 gram ufalanmış beyaz peynir, 1 avuç doğranmış maydanoz, 3 tane yumurta, yarım çay kaşığı karabiber, 1 çay kaşığı pul biber, 1 tatlı kaşığı kuru nane, 1 tatlı kaşığı tuz koyup hepsini harmanlıyoruz. Üzerine 4 yemek kaşığı un ve 1 yemek kaşığı mısır unu ilave edip tekrar harmanlıyoruz. Malzemeden birer yemek kaşığı alarak kızgın yağda kızartıyoruz.