ÇORBA TARİFLERİ

Pratik Domatesli Tel Şehriye Çorbası Tarifi

Pratik ve kolay hazırlanabilecek nefis bir çorba. Peki hem nefis hem tarifi kolay yalancı domatesli tel şehriye çorbası nasıl yapılır?

  • ios-clock-outline 45 dk
  • 13 kişi bu tarifi tamamladı
Pratik Domatesli Tel Şehriye Çorbası

Tarife Başlamadan Önce

Domates vahşi türlerinin Columbus öncesi dönemde ilk defa Güney Afrika’ da bulunan And Dağları ile Peru– Ekvator–Bolivya bölgelerinin arasında kalan genişçe bölgede yetiştiği düşünülmektedir. Orta Amerika ve Meksika’ ya getirilişi ise, kuzeye doğru yerlilerin göç etmesiyle olmuştur. Yerlilerin göç ettiği bu bölgedekiler tarafından Lycopersicon sp.(domates) bitkisine ait olan meyveye genel anlamda “tomate”, “tomato” adı verilmiştir. Bu adların verilme sebebi ise çok basittir. O dönem kullanılan yerel dilde “tomati” kelimesinin sulu meyvelerde çok çekirdeği olan anlamında kullanılmasından ötürüdür. Domates, 3 Ağustos 1492′ de denize açılmış olan Christoper Columbus’ un 12 Ekim 1492 tarihindeki Amerika’ yı keşfetmesinden sonra, 1550′ li yıllarda da Avrupa’ ya taşınmıştır. İlk olarak domatesi İtalyanlar tüketmiştir. 1570′ li yılların içerisinde İngiliz ve İspanyol’ ların domatesi süs bitkisi olarak yetiştirdiklerini kanıtlayan deliller mevcuttur. Domatese; Fransızlar “pomme d’ amour”, İngilizler “love apple”, İtalyanlar ise “poma d’ oro” ismini koymuşlardır.

Ülkemiz topraklarımıza domatesin gelişi hakkında net bir bilgi yoktur. Ancak tarihçiler ve bilim insanlarının ortaklaşa yürüttükleri çalışmalar sonucunda, Avrupa’da gösterdiği gelişimeye paralel olarak 300 yıllık bir geçmişe sahip olabileceği düşünülmektedir. İlk zamanlar yeşil hali ile tüketilmeye başlandığından Frenk Badıcanı diye adlandırılmış, bu ismi ile de ilgili kayıtlara geçirilmiştir. Lale Devri dönemine denk düşen 1718 - 1730 yıllarında III. Ahmed için vezirlik yapan Damat İbrahim Paşa’ nın 1723 yılında aylık olarak tutmuş olduğu masraf defterleri kayıtlarında domates alındığına dair bilgiler bulunmuştur. 

Bugün sizler için Pratik Domatesli Tel Şehriye Çorbası tarifimizi hazırladık. Bir ara mutlaka Tel Şehriyeli Yeşil Mercimek Çorbası tarifimizide denemelisiniz. Şimdiden ellerinize sağlık...

Pratik Domatesli Tel Şehriye Çorbası Malzemeleri

Pratik Domatesli Tel Şehriye Çorbası Yapılışı

Pratik Domatesli Tel Şehriye Çorbası Nasıl Yapılır?

4 tane rendelenmiş domatesi tencereye alarak yarım çay bardağı sıvı yağ ile kavuruyoruz. Üzerine 1 tane kesme şeker atıyoruz. Domatesler piştikten sonra tencereye 4 su bardağı su ve yarım tatlı kaşığı tuz ekliyoruz. Kaynayınca 3-4 avuç tel şehriyeyi içerisine ilave ediyoruz ve kısık ateşte pişiriyoruz. İsteğe göre içerisine maydanoz doğrayabilir ya da maydanozla servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun...